Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Kdo bo zmagal v merjenju moči?

Svet | 09.05.2018, 13:00 Marta Jerebič

Ameriški predsednik Donald Trump je sinoči sporočil, da se ZDA umikajo iz iranskega jedrskega sporazuma, ki ga je Obamova administracija podpisala leta 2015 skupaj s Francijo, Nemčijo, Veliko Britanijo, Rusijo in Kitajsko. Hkrati je napovedal vnovično uvedbo sankcij proti Teheranu. Preostale članice sporazuma bodo v prihodnjih tednih poskušale rešiti sporazum, a če to ne bo možno, Iran napoveduje, da bo obnovil bogatenje urana, postopek, pri katerem nastane tudi visoko obogateni uran, ki se uporablja za izdelavo jedrskih bomb. Mednarodna skupnost je zaskrbljena, krepi se tudi strah pred novim konfliktom na Bližnjem vzhodu.

Trump je v govoru dejal, da je sporazum grozen, enostranski in temelji na laži. Iran je po njegovih besedah sponzor terorizma in podpira skupine, kot so Hezbollah, Hamas in al Kaida. Kot je še zatrdil, ima dokaz, da nadaljuje raziskave na jedrskem področju. Svet je posvaril, naj ne skuša sodelovati z iransko vlado, sicer bodo sledile sankcije. Kot je pojasnil prof. dr. Bogomil Ferfila, je sporazum predvideval, da ZDA drugim državam ne smejo omejevati nakupa iranske nafte. »Trump je sedaj ravno to naredil. Dejal je, da bo sedaj začel omejevati nakupe iranske nafte.« Vendar so sedaj na potezi druge države podpisnice sporazuma, ki se lahko odločijo, da bodo še naprej poslovale z Iranom.

»To je pravzaprav ena izmed priložnosti preostalega dela sveta, da se reši te nadvlade Amerike. Če se bodo vsi ti ostali igralci, EU, Indija, Kitajska, Rusija, kar je zelo močan blok, odločili, da poslujejo naprej z Iranom, bo seveda zaostrilo ta nasprotja med ZDA in preostalim delom sveta. Vendar če realno pogledamo, so tu ZDA, Izrael in Saudova Arabija mnogo šibkejše od držav, ki sem jih omenil.«

Cilj ZDA je jasen - omejiti vpliv Irana na Bližnjem vzhodu. Gre torej za merjenje moči. A vprašanje, kako se bo ta globalizacijsko-politična igra končala, na drugi strani tudi pri Severni Koreji.

»Kim Džong un je po mojem mnenju dovolj racionalen igralec, ki mu je povsem jasno, da če Amerika enkrat podpiše mednarodni dogovor, pri drugem predsedniku pa gre ven, to ni nek kredibilen partner za sklepanje kakršnihkoli sporazumov,« je še menil dr. Ferfila.

Svet
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.