Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Rok MihevcRok Mihevc

Karitas Evropa: Proračun EU naj bolje zaščiti najranljivejše

Cerkev po svetu | 05.05.2018, 08:03 Petra Stopar

Evropska komisija je ta teden predstavila predlog novega večletnega evropskega proračuna, ki naj bi ga Evropski parlament potrdil v naslednjem letu. Sredstva so načrtovana z mislijo na spremenjene razmere v Evropi, ki se sooča z množičnimi migracijami in s tem povezanimi varnostnimi izzivi. Po drugi strani pa naj bi bilo več denarja namenjenega raziskavam in razvoju ter izmenjavi študentov Erasmus+. Na prihodnji večletni proračun Evropske unije se je odzvala Karitas Evropa. Države članice in komisijo poziva k dogovoru o takšni prerazporeditvi sredstev, ki bo pomagala h krepitvi solidarnosti in zaščite človekovega dostojanstva tako na stari celini kot drugod po svetu.

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je ob razgrnitvi predloga proračuna med letoma 2012 in 2027 v Evropskem parlamentu poudaril: »Odločili smo se za Evropo, ki bo stabilnejša, uspešnejša, bolj socialna in močnejša v svetu. Želimo iti naprej, kar zahteva sodoben, enostaven in bolj prožen proračun.« A prav možnost prilagodljivosti, ki naj bi v nekem delu proračuna omogočala prerazporejanje denarja po lastni presoji držav članic, je ena od skrbi, ki jo v bruseljskem predlogu vidi evropska organizacija Karitas.

Poleg tega ima pripombe tudi glede »znatnega povečanja financiranja za upravljanje s priseljevanjem in nadzorom meja, posledično širitve evropske agencije Frontex za mejno in obalno stražo«. In ker je bilo iz ust komisarja za proračun Guntherja Oettingerja ob predstavitvi predloga večkrat slišati besedo dostojanstvo, predvsem v povezavi z migranti, pa tudi, ker se večina prioritet v proračunu nanaša na reševanje migracij in obrambo meja, se na evropski Karitas »bojijo, da bi prišlo do zlorabe evropskih razvojnih finančnih sredstev, ki bi bila namenjena doseganju drugačnih ciljev kot izkoreninjenju revščine in zagotavljanju trajnostnega svetovnega razvoja«. Pravijo, da podpirajo namere Bruslja, »da ’vlaga v ljudi’ in se spopada z brezposelnostjo mladih,« a se sprašujejo, »kaj bo ta proračun prinesel najranljivejšim«.

Zato je Karitas Evropa spomnila evropske ustanove, naj pri dogovarjanju o razporeditvi denarja za unijo ne pozabijo t. i. Agende za trajnostni razvoj do leta 2030. To so na zgodovinskem vrhu Združenih narodov septembra 2015 sprejeli svetovni voditelji in se zavezali, da si bodo v naslednjih petnajstih letih prizadevali za odpravo vseh oblik revščine, se spopadli z neenakostjo in se bojevali proti podnebnim spremembam, pri čemer ne bo nihče zapostavljen.

Cerkev po svetu, Evropska Unija
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...