Mediji
Ob mednarodnem dnevu svobode medijev opozorila o sovražnem ozračju do medijev
Slovenija | 03.05.2018, 14:20 Andrej Šinko
Danes zaznamujemo mednarodni dan svobode medijev, ob katerem je po vsem svetu znova slišati opozorila o še vedno pogosto težkem položaju novinarjev. Kot ugotavlja organizacija Novinarji brez meja, je v indeksu medijske svobode, ki zajema 180 držav, vse opaznejše ozračje sovraštva do medijev.
Organizacija Novinarji brez meja v letnem poročilu ugotavlja, da so ozračje sovraštva do novinarjev ter vse pogostejši poskusi nadzora nad mediji grožnja demokraciji po vsem svetu. Kot vodilne v tej gonji pa poročilo omenja ZDA, Rusijo in Kitajsko, opozarja pa tudi na vse slabši položaj v Evropi. Slovenija je po indeksu svobode medijev glede na lani napredovala za pet mest in zaseda 32. mesto.
Predavateljica na področju novinarstva dr. Sandra Bašić Hrvatin pravi, da je v Sloveniji velik problem predvsem negotov socialni položaj novinarjev, ki so vedno pogosteje prisiljeni v samozaposlitev. »Njihova plača je odvisna od tega, koliko dela si najdejo. To ni dobro za novinarstvo. Če želimo zagotoviti ljudem pravico do informiranja moramo reševati tudi položaj novinarjev.«
V Društvu novinarjev Slovenije so opozorili, da se tudi v Sloveniji že več let načrtno ustvarja klima sovraštva do medijev in novinarjev. V Združenju novinarjev in publicistov pa so poudarili, da je ustrezna informiranost ljudi možna le ob odprtem in pluralnem medijskem prostoru ter ob medijskih ustvarjalcih, ki so na visoki profesionalni ravni.
Po poročilu organizacije Novinarji brez meja je na dnu lestvice svobode medijev Severna Koreja. Tik pred njo so Eritreja, Turkmenistan, Sirija in Kitajska. Turčija je na 157. mestu med 180 državami, ZDA so pod Trumpom zdrsnile za dve mesti na 45. Velik padec na lestvici je zabeležila Malta, ki je po lanskem umoru raziskovalne novinarske zdrsnila za 18 mest na 65. mesto. Na vrhu lestvice ostajajo skandinavske države, vodilna pa je že drugo leto zapored Norveška.
Po podatkih BBC-ja bilo od leta 1990 ubitih 2.500 novinarjev po vsem svetu. To število je naraščalo zlasti po letu 2000, samo v prvih štirih mesecih letošnjega leta pa jih je umrlo 32. Z omenjenega vidika je po podatkih britanske medijske hiše daleč najnevarnejši Irak, sledijo Filipini, Mehika, Pakistan in Rusija.