Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik

V Seulu kar 1163 svetih maš za spravo

Svet | 02.05.2018, 08:31 Marjana Debevec

Iskrica upanja za mir se je prižgala po petkovem srečanju predsednikov obeh Korej. Na njem sta se severnokorejski voditelj Kim Jong-un in južnokorejski predsednik Moon Jae-in zavezala k popolni denuklearizaciji Korejskega polotoka in dogovorila, da bosta državi našli mirovni režim za končanje vojne. Čeprav je poteza na prvi pogled samo politična, pa je treba povedati, da so katoličani za ta korak molili kar 23 let in v stolnici v Seulu vsak teden darovali mašo v ta namen.

Za spravo in mir je bila vsak torek zjutraj sveta maša v stolnici v Seulu, kar v 23 letih znese kar 1163 maš. Verniki so vedno zmolili tudi rožni venec v ta namen. Tudi med samim srečanjem obeh predsednikov so se katoličani v Južni Koreji zbrali v molitvi in prosili blagoslova za uspeh srečanja.

Predsednik škofovske komisije za družbo, škof v Daejeonu Lazzaro You Heung-sik, je za agencijo Fides povedal, da je bil ganjen ko je na televiziji videl srečanje obeh voditeljev. “Zares sem srečen, ker se odpira novo obdobje. Lahko rečemo, da Bog vrši čudovita in presenetljiva dela«, je dejal in dodal, da Mariji in korejskim mučencem zaupajo pot do miru in sprave. Po škofovih besedah ima veliko zaslug za omenjeno srečanje predsednik Moon, ki je dejaven katoličan.

Za mir na korejskem polotoku pa so molili tudi v drugih azijskih državah. Na Tajskem je molitev dan pred srečanjem obeh voditeljev pripravila Azijska krščanska konferenca, ki je ekumenski organ voditeljev krščanskih cerkva.

Že papež Frančišek, ko je bil leta 2014 v Južni Koreji, ni govoril o dveh Korejah, ampak o enem narodu, ki uporablja isti jezik. Neštetokrat je tudi povabil k koraku, ki se je 27. aprila res zgodil, saj je to prvi korak do stabilnega in trajnega miru.

Tako se je znova potrdilo, da nobena molitev, pobuda, akcija ali dejanje za mir ni zaman. Prav v nedeljo bo na primer na svetovni ravni potekal Tek za edinost, ki ga pripravljajo najstniki iz Gibanja fokolarov. Na mednarodni ravni pa je vedno bolj priznan tudi projekt Living peace, katerega namen je vzgoja otrok in mladih, posebej po šolah in drugih vzgojnih ustanovahm za mir.

Spomnimo še to, da bo mir v ospredju tudi papeževega obiska v Bariju, kamor bo odpotoval 7. julija. K molitvi pa je povabil tudi predstavnike različnih krščanskih cerkva.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...