Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Zelenjavna Svetovalnica s sestro Nikolino

Oddaje | 09.04.2018, 12:27 Matjaž Merljak

Je že tako, da rdečo nit kontaktnih oddaj določate poslušalci. Tudi pri oddajah s sestro Nikolino je tako. Potem ko smo prejšnjič, to je bilo v velikem tednu, govorili o pripravi jedi za velikonočni žegen, je tokrat na vrsto prišla zelenjava: od solate do omake iz regrata, grahove juhe, ješprenja z zelenjavo, omake iz jajčevcev, brokolijev narastek ...

Sestra Nikolina svetuje, da zelenjavo uživamo čim bolj svežo, sicer pa je - še posej solate - ne namakamo v vodi, jo samo operemo in odcedimo. Tiste, kar ne moremo zaužiti sveže, damo v malo slano vrelo vodo in takoj ko je kuhana, jo odcedimo. To vodo lahko uporabimo za zalivanje zrezkov, pečenke ali damo v juho. Druga možnost je praženje, ki naj bo kratko. Naprimer: svežo, suho, odcejeno špinačo damo na vroče olje z malo čebule, po eni minuti obrnemo in nato pražimo še eno minuto. To fino sesekljamo ali zmiksamo. Za omako na maščobi popražimo malo moke, dodamo zelenjavo, zalijemo z mlekom in pusti vreti. Začinimo s česnom, po želji dodamo še zelen peteršilj. Blanširanje jedi, še posebej za skrinjo, naredimo v neslani vodi.

Omako iz regrata pripravimo tako kot omake iz špinače ali radiča, a v isti sapi je dodala, da pri tem načinu priprave veliko koristih snovi (mineralov, vitaminov) uničimo. Če že moramo, naj bodo postopki termične predelave kratki - zelenjava bo okusnejša in ohranili bomo veliko kakovostih snovi.

Za grahovo juho - porabili bomo grah iz skrinje - lahko dodamo korenček, še kakšno drugo zelenjavo iz skrinje, gomolj ali steblo zelene, koruzo iz konzerve .... Narezano zelenjavo pražimo na čebuli, nato zalijemo in šele potem dodamo grah. Juha bo bolj gosta, če bomo zakuhali krpice iz testenin, bolj kremasta pa bo, če bomo pri praženju dodali še kakšen krompir.

Tiste, ki bodo pripravljale ješprenj z zelenjavo, naj ga vsaj zjutraj namočijo ter potem v tej prvi vodi skuhajo do vrenja. To vodo odlijejo in zalijejo s svežo. Znova naj zavre, vmes si narežejo zelenjavo in jo dodajo. Zelo dober okus da sveža paprika.

Jajčevce za omako narežemo na kocke in jih popražimo na čebuli, posolimo, dodamo česen ali čemaž ter paradižnik. Jed je pripravljena, ko je vse skupaj zmehčano.

Čemažev kruh bi sestra Nikolina pripravljala enako kot pehtranovo potico: po razvaljanem testu bi potresla narazen čemaž, zavila, vzhajala in spekla.

Za regratovo solato z ocvirki ali zaseko naj to slednje prej popražijo, da bo toplo in dodajo na solato tik pred serviranjem. K taki solati se poda tudi nekaj kuhanega jajca ali krompirja.

Oddaje, Hrana in okolje, Svetovalnica, Kuhajmo s s. Nikolino
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...