Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik
Udeleženci mednarodnega kongresa za pastoralo Romov (foto: Peter Kokotec)
Udeleženci mednarodnega kongresa za pastoralo Romov

Mednarodni kongres za pastoralo Romov

Slovenija | 09.04.2018, 00:46 Marjana Debevec

V Marijinem romarskem središču Banneux v Belgiji je od petka do nedelje potekal mednarodni kongres za pastoralo Romov, ki ga organizira Mednarodni katoliški komite za pastoralo Romov (Comite Catholique International pour les Tziganes). Naslov srečanja je bilo „Vsakdanja vera, vedno sodobna“. Iz Slovenije so se srečanja udeležili koordinator za pastoralo Romov pri Slovenski škofovski konferenci Peter Kokotec, podpredsednik CCIT in koordinator za pastoralo Romov in Sintov v ljubljanski nadškofiji Marjan Lampret, predstavnica Romov iz škofije Murska Sobota Sonja Horvat ter sodelavka in prevajalka pri pastorali Romov s. Rozalija Laznik.

Na srečanju so se zbrali pastoralni delavci iz osemnajstih različnih narodnostnih skupin iz 21 držav, med njimi iz več različnih romskih etničnih skupin. Kraj srečanja je bil skrbno izbran in je zelo povezan z Romi. To je Marijino romarsko središče Benneux v Belgiji, kjer se je med 15. januarjem in 2. marcem 1933 prikazala Devica Marija in v enem izmed prikazovanj rekla: “Jaz sem Devica ubogih.“ Leta 1949 je Cerkev priznala resničnost teh prikazovanj. Na tem milostnem kraju prikazovanj so bili belgijski Romi prvi, ki so se začeli zbirati in priporočati Mariji. Še v danes je ob 15. avgustu, na praznik vnebovzetja Device Marije, na tem kraju romanje številnih Romov, med njimi mnogih iz vzhodnih dežel tudi pravoslavnih Romov in muslimanskih beguncev.

V razmišljanju in pogovorih so se udeleženci kongresa poglabljali v odnos med preprosto vero in ljudskimi pobožnostmi, ki jih gojijo Romi, ter okviri institucionalno zapovedanih liturgičnih obredov. Ali so ljudske pobožnosti in preprosta vera Romov še lahko aktualni za današnji čas in v današnjem času? Odgovor je v besedah papeža Frančiška, ki poudarja pomembno vlogo ljudske pobožnosti v uresničevanju nove evangelizacije (Veselje evangelija 126).

Preprosta vera se pri Romih največkrat razodeva ravno preko ljudskih pobožnosti. Zato so preprosta vera in ljudske pobožnosti tudi v današnjem času tako aktualne za prenašanje vere na naslednje generacije. Pa ne samo pri Romih, tudi v splošni vernosti je ljudska pobožnost močna spodbuda ohranjanja in prenašanja vere. Dokaz za to so romarska središča, ki kljub velikemu upadu vernikov v Evropi ne čutijo upada.

Večerja na srečanju za pastoralo Romov
Večerja na srečanju za pastoralo Romov © Peter Kokotec

Ko se srečamo z različnimi oblikami ljudskih pobožnosti, vernosti in bogočastja pa je potrebno tudi pastoralno razločevanje, da lahko podpiramo in pospešujemo versko usmerjenost teh oblik ljudskih pobožnosti. Če je treba, jih moramo tudi očiščevati in popravljati, vendar ne samo med Romi ampak tudi pri pastorali neromov. Vse to namreč pomaga Romom, da poglabljajo poznavanje Kristusa in Cerkve.

Pomembno poslanstvo pri tem imajo posvečeni Romi: duhovniki, redovniki, redovnice, diakoni in akoliti (več kot 200 jih je v svetu). Ravno posvečeni Romi v ljubečem naročju Cerkve spodbujajo vernost in razločujejo med vero in praznovernostjo. Pri tem morajo biti pastoralni delavci zelo previdni v svojih sodbah in voditi ter ukrepati s polno mero potrpežljivosti in razumevanja. Preprosta vera je namreč globoko zasidrana v človeku in se prenaša iz roda v rod.

Kongres se je zaključil v nedeljo s skupno sveto mašo, ki jo je vodil kardinal Peter K. A. Turkson, prefekt Dikasterija za služenje celotnemu človeškemu razvoju.

Udeleženki srečanja za pastoralo Romov
Udeleženki srečanja za pastoralo Romov © Peter Kokotec

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...