Marko ZupanMarko Zupan

Juhant: Ženskam vidnejšo vlogo v Cerkvi

Oddaje | 13.03.2018, 09:18 Rok Mihevc

Post, radijski misijon ter položaj žensk v svetu in Cerkvi so bile teme tokratne oddaje »Spoznanje več, predsodek manj«. Z nami je bil profesor dr. Janez Juhant.

Radijski misijon, ki se bo začel v soboto, je poseben pristop, ki je nujno potreben v današnjem svetu, je povedal Juhant. »Gre za to, da ljudje ob vsakdanjih opravilih pozabljamo na duhovno vsebino. In misijon je nagovor k temu prebujanju, da bi odrinili na globoko in poglobili svojo vero ter ljubezen do Boga.«

Teološka izobrazba ni ključna

Tudi misijon na Radiu Ognjišče je spodbuda, da bi v širšem smislu zastavili »kampanjo« prizadevanja za to in glede na druge medije, je to zelo dobrodošlo, pravi Juhant. »Nenazadnje, zakaj pa ne bi tudi v avtu premišljevali božje besede?« V času misijona bo veliko razmišljanj, hkrati pa med nas prihajajo mlajši sogovorniki, ki so vsak po svoje znani po tem, da se znajo približati najmanjšemu človeku, kljub temu, da niso vsi teološko izobraženi. A to po mnenju Juhanta gotovo ni ključno. »Gre bolj za sposobnost, kako širše in globlje razumemo svoje mesto v tem svetu.«

Je teološka govorica danes še razumljiva?

Izobrazba služi temu, da najprej človeka postavi v okvir, pravi naš gost. »Pri misijonu gre za to, da kot duhovnik in pridigar poskušaš to razumevanje pokazati na osnovi lastnega izkustva, kot pričevanje.« Veliko je razprav o tem, koliko je teološka govorica danes učinkovita, da je razumljiva ljudem. »Vsak sam mora najprej konkretno odgovoriti na vprašanja, kaj mi pomeni Bog, odrešenje, odpuščanje, kako to zgleda v mojem življenju in kako vse to lahko povežem z vsakdanjim kontekstom."

Kristjani lahko prispevamo k izboljšanju stanja

Ljudje si običajno ta vprašanja vere postavljamo, ko se kaj zaplete v našem življenju in tudi prvo krščanstvo je nagovarjalo prizadete in odrinjene ljudi, ki so imeli stiske, pojasnjuje Juhant. »In tudi danes je tako. Človeku, ki je v stiski, pomagamo s krščanskim sporočilom upanja. Odločilno vprašanje je vprašanje vere, kako kot veren človek rešujem težave brez »uporabe drugih mehanizmov.« In tudi na vsakdanja politična, gospodarska, socialna in ekonomska vprašanja je potrebno odgovoriti s krščanskega stališča. »Se zavedamo, da kot kristjani lahko prispevamo k izboljšanju stanja in smo pomembni sestavni del te družbe?«

Ženske so tiste, ki spodbujajo versko življenje

Pred nedavnim dnevom žena in vsakoletnemu opozarjanju na to, kako ženske nimajo besede, je Janez Juhant predstavil tudi svoje stališče o položaju žensk v svetu in v Cerkvi. »Vedno znova poudarjam, da je treba ženskam omogočiti enakopraven položaj v vseh službah in področjih. Ker menim, da ste ženske bolj sposobne kot moški, saj prinašate novo življenje in to vas naredi močnejše. To je tisto, kar se moški bojimo pri ženski, da bi zaradi tega nadvladala.« Juhant pravi, da se mora izboljšati tudi položaj žensk v Cerkvi. »Ne vidim ovir, da ženske ne bi prevzele pomembnejših vlog. A problem je ta, ker se zaradi prevelike vloge moških, ženske oddaljujejo. To je slabo znamenje za naše cerkveno življenje.« Žena je tista, ki spodbuja versko življenje, pravi Juhant, zato meni, da ženska v Cerkvi šteje več kot moški. »Če mama ni molila, potem nismo molili,« še spominja.

Zaradi pomanjkanja duhovnikov večja vloga žensk v Cerkvi?

»Brez dvoma bo tu prišlo do vsaj tehničnih rešitev tega stanja, v katerem je Cerkev in se bo nekaj spremenilo,« odgovarja naš sogovornik. »A zavedati se moramo, da imajo tudi evangeličani ženske duhovnice in imajo bolj »demokratično« urejen zadeve, a tudi oni so pred izzivi, kako vero pričevati v današnjem času. Žensko duhovništvo je zame vprašanje večje verodostojnosti Cerkve.« Vprašanje poročenih duhovnikov in žensk je iskanje poti, kako se teh problemov bolje lotiti. »Potrebno je iskati temelje vere, ker s tem odgovarjamo na ključna vprašanja.«

Oddaje
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...