Aleš KarbaAleš Karba
Meta PotočnikMeta Potočnik

P. Karel Gržan: V pomladi naj vzcvetijo tudi naši odnosi

Oddaje | 08.03.2018, 13:00 Rok Mihevc

Po obilnem snegu, ki je zaprl življenje, je v zraku že čutiti moč pomladi. A vzcveteti morajo tudi naši medsebojni odnosi, je v oddaji Za življenje, spodbudil p. Karel Gržan.

Prebujanje pomladi je lepa prispodoba tudi za postni čas, v katerem smo, saj je nova priložnost, da se prečistimo in na novo vzcvetimo. »Je blagodejni čas, ki vabi k prebujenju in poglobljenemu stiku z Bogom. Bistvo je, da preko samega sebe spoznamo svet in Boga.« In pomembno je, da smo zasidrani v Njem, »saj ko si v Bogu, si v osebni izvirnosti,« pravi Gržan. »Tako se ne moremo odtujiti od sebe.«

Izstopimo iz brezen nezadovoljstva

»Božji duh nas vabi, da se trudimo vzpeti višje. Nenehna vznemirjenost po preseganju kaže na to, da si na koncu želimo poseči po vrhu.« Tudi odnosi morajo biti dinamični, pravi naš sogovornik. »Če ne bom rasel v medosebnem odnosu, se lahko zamorim. To zamorjenost lahko utopimo v pobegih, ali pa se odločim za spremembo v kontekstu medosebnega življenja.«

Naporen, a odločujoč prvi korak

Za spremembe je potrebna trda odločitev in sledenje naporom. »Mnogi bi radi spremembe brez njih, samo s pogovorom pa še ne dosežeš svojih ciljev. Pogovor je dober, ampak ti samo osvetli smernice. Za te smernice se moraš potruditi s korakom naprej in aktivno vlogo. Prvi korak je napor in ni lagoden.« Pri tem Gržan opozarja, da moramo ločevati, kaj je pri spremembah v življenju bistveno. Kaj nam pomaga h kakovosti osebnega in medosebnega doživljanja? To so odnosi, ki nam vračajo telesno, duševno in duhovno zdravje.

Post: Lahko se je odreči čokoladi, težje je napredovati v odnosih

Lepo je, če se v postu odpoveš čokoladi, a če je ves boj usmerjen samo v tisto čokolado, namesto, da se osredotočiš na bistvo, potem je vse skupaj nesmiselno, je povedal p. Karl Gržan. »Enostavno se je odreči sladkemu. Ko pa ugotoviš, da je pomembnejše spremenit kakovost bivanja in odnose, je pa to zelo drugače, bolj temeljno in seveda težje. V postnem času so pomembne spremembe v domu, kar je mnogo težje, kot samo vzpostaviti spremembe v hiši.« Spodbuja še, da premislimo, ali se dovolj zaznavamo, ali smo v medsebojnem sočutju dobra opora, ali smo hrana, s katero lažje preživimo tisto, kar nam jemlje energijo.

Čas »pridobivamo« pri hitri vožnji, izgubljamo ga pri urah pred TV

Danes vsi hitimo, da pridobimo na času. »Pri hitri vožnji želimo pridobiti par minut, pri buljenju nesmiselne telenovele pa lahko brez slabe vesti zapravimo cele ure dragocenega časa. Na eni strani nimamo časa, da bi se ustavili, po drugi strani pa ga izgubljamo.«

Oddaje
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...