Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Svetovalnica: Po nasvet o negi las raje k frizerju kot na internet

| 08.03.2018, 09:34 Rok Mihevc

Lepi in urejeni lasje so želja mnogih, a pod do tja ni tako enostavna. Nekaj nasvetov o negi las je v Svetovalnici podelil mlad in zagnan frizer Marko Hriberšek.

Nega las je danes prava umetnost in terja tudi kar nekaj znanja, z vseh strani pa smo potrošniki bombardirani z oglasnimi sporočili, kateri preparati so najboljši. A samo osebni frizer je tisti, ki ti bo dal najboljši nasvet, pravi Marko Hriberšek. »Saj pozna tvojo strukturo las in lasišče.«

Šampon izberemo glede na strukturo las. »Če je las kemijsko obdelan, je potrebno, da se prilagodi sama nega. Veliko namreč zgrešimo, če uporabimo napačen preparat. Z napačnim ph lahko poškodujemo in uničimo strukturo lasišča. Lahko se npr. pojavi prhljaj, srbečica, rdeče lasišče, izpadanje las. Sama kutikula las se začne tanjšati in lomit.«

»Smo le frizerji, ne čarodeji«

Ko imamo težave pri negi las, se velikokrat po nasvet zatečemo na internet, a naš gost svetuje, da se raje odpravimo k osebnemu frizerju. »On namreč pozna naš las. In ena večjih napak je tudi, da se ne ustalimo pri enem, saj je navajen naše strukture. Vsi se trudimo, da se izobražujemo in pravilno svetujemo. Pomemben je pravi pristop do stranke, da jo lepo pripravimo tudi na spremembe, sploh če si želi nove pričeske. In v 80% primerov so stranke izjemno zadovoljne, odziv je zelo dober.«

Pazite na pH šamponov

Največ ljudi ima težave s prhljajem, ki je, kot pravi Hriberšek, znanilec nepravilne rabe šamponov, ki so jim dodana lepila. »Na samem lasu se nabira in nabira lepilo, ko je okoli njega veliko teže, se las upogne in se tudi odlomi. V tistem delu se nabere sloj, ki zgleda kot prhljaj oz. luskavica.« Zato moramo biti pozorni na ph, opozarja. »Preberite deklaracijo in se pozanimajte. Parabeni, sulfati, soli – tega ne sme biti v šamponu, to so sestavine, ki jih odsvetujemo."

Priporočljivo je enkrat tedensko umivanje las. »To je neka meja, a po občutku. Dnevno umivanje pa je v večini primerov razvada in ni potrebe po tem.« Če lasišče srbi, je potrebno dvakrat šamponirati in potem nanesti balzam. »Potrebno pa je tudi dobro izpiranje, saj se v nasprotnem primeru lahko pojavi rdečica in prhljaj. Dobro izpran las je takrat, ko imaš občutek, kot da bi škripal.«

Kaj pa domači pripravki?

Marko Hriberšek pravi, da niso slabi, saj so to naravne sestavine. »Je pa pomembno, kako ravnamo z njimi, saj lahko naredimo več škode kot koristi. Če pustimo delovati premalo časa, potem stvar ne deluje in smo samo slabe volje.«

V posnetku oddaje prisluhnite še, kateri šampon izbrati za občutljivo lasišče, ki po umivanju rdeči, kaj narediti v primeru izpadanja las, kako je z umivanjem las z domačimi pripravki – jajčnim rumenjakom in koprivovo vodo, o barvanju sivih las, o uporabi gela in kaj storiti z mastnimi lasmi. Vabljeni k poslušanju!

Oddajo je pripravila in vodila Tanja Dominko.

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...