Nadškof Cvikl po Ad limina Apostolorum: Smo pred tem, da bi moralo božje oznanilo doseči več ljudi
| 03.03.2018, 14:58
Ves teden smo za vas, drage poslušalke in poslušalci neposredno spremljali obisk Ad limina Apostolorum. Če smo v četrtek po srečanju slovenskih škofov s papežem Frančiškom spregovorili s predsednikom slovenske škofovske konference, smo ob sklepu pred mikrofon povabili podpredsednika. To je mariborski nadškof Alojzij Cvikl. Tudi o tem več v prispevku iz Vatikana, ki ga je pripravil Alen Sačihović, ta je pred mikrofon povabil tudi nekaj romarjev in tudi veleposlanika Slovenije pri Svetem sedežu Tomaža Kunstlja.
Za nami je zelo pester in bogat teden je dejal vidno zadovoljen po obisku Ad limina nadškof Cvikl. Teden, ki je za njim se ga je osebno zelo dotaknil, je povedal za Radio Ognjišče. Osebno se ga je najbolj dotaknila nova evangelizacija. „Smo pred tem, da dejansko moramo narediti več na tem, da bi božje oznanilo, veselo oznanilo evangelija doseglo več ljudi. Ta sprememba v našem načinu, da smo res Cerkev na poti, Cerkev, ki išče človeka in se želi človeku približati, se vživeti v njegov svet. Samo govoriti o sekularizaciji in vseh teh problemih, se še bolj oddaljujemo od ljudi.“
Po Cviklovih besedah je potrebo se še bolj približati ljudem in jim prisluhniti. Med temi je omenil osamljene in stare starše. „Nobenega ne smemo izgubiti v tem našem oznanjevanju. Ampak gotovo na eni strani mladi na drugi strani pa tudi papež zelo poudarja na babice in dedke. Torej izročilo teh starejših, njihovo modrost uporabiti v tem življenju.“
Ni pa šlo mimo vprašanja o finančni zgodbi mariborske nadškofije. „Zanimivo je to, da so mi v Vatikanu dejali, da bo naša pot lahko tudi za druge smer. Na izkušnjah, ki jih mi sedaj preživljamo. Koraki, ki jih mi sedaj delamo, bodo lahko tudi za druge.“
Za komentar obiska smo vprašali tudi veleposlanika Slovenije pri Svetem sedežu Tomaža Kunstlja. Podobnosti pogovorov ne pozna, je pa dejal: „Osebno menim, da je to zelo dobra praksa, ki jo Sveti sedež ima, po drugi strani pa je seveda veleposlaništvo še zlasti usmerjeno v oceno države do Vatikana zato pričakujem, da bo v naslednjem obdobju tudi Vatikan, kakšnega od zaključkov teh pogovorov predstavil Republiki Sloveniji.“
Romarji navdušeni
Škofe pa so na v Vatikanu in Rimu spremljali tudi romarji iz Slovenije. Skoraj 80 teh je prišlo prišlo agencije Aritours. Ciril Arih je dejal: „Zelo veseli smo, da smo lahko naše škofe podprli na tej poti. “Navdušen je bil tudi mladi romar Peter: To je enkratno doživetje. Nepopisno.“ Romarka Julijana pa je povedala: „To je privilegij in čast, da smo lahko bili poleg.“