Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Nigerija: Kljub preganjanju vedno več kristjanov

Svet | 01.03.2018, 10:46 Marjana Debevec

V Nigeriji, kjer število kristjanov kljub nenehnim islamsko motiviranim napadom vztrajno narašča. Več ko je napadov, predvsem s strani teroristične skupine Boko Haram, tem močnejša je vera, poroča mednarodna človekoljubna organizacija »Cerkev v stiski«. Tudi bogoslovna semenišča v tej afriški državi beležijo porast duhovniških kandidatov.

Nadškof v severnonigerijski škofiji Kaduna Matthew Man-Oso Ndagoso je povedal, da je bilo za kristjane v njegovi škofiji delovanje teroristične skupine Boko Haram kot nekakšen »alarm«. Kot primer je navedel napad na cerkev v Kaduni leta 2012, ko je več ljudi izgubilo življenje, preko sto pa je bilo ranjenih. Pred tem so v Kaduni obhajali tri bogoslužja tedensko, zdaj pa skoraj vsak dan darujejo sveto mašo. Po napadu se je število vernikov v župniji potrojilo.

Po besedah nadškofa Ndagose je v Nigeriji še vedno napeto; predvsem na severu in severovzhodu države. Teroristi najpogosteje napadajo trge in cerkve, v zadnjem času pa tudi mošeje. Člani terorističnih skupin se pretvarjajo, da želijo moliti. Pomešajo se med zbrane vernike v molilnicah, kjer običajno nihče ne sumi, da bi lahko prišlo do bombnega napada. Na ta način širijo zmedo, pogoste pa so tudi ugrabitve in s njimi povezano izsiljevanje za visoke vsote denarja.

Poleg Boko Haram pa je doslej že nekaj drugih skupin zaplavalo v skrajniške in teroristične vode, med njimi tudi člani nomadskega pastirskega ljudstva Fulanijev. V spor so vključeni pretežno islamski pastirji in večinoma krščanski kmetje, ki se borijo za pašne površine, je pojasnil nadškof Ndagoso. Dogaja pa se tudi, da so Fulaniji oboroženi z najsodobnejšim orožjem, kar lahko pomeni, da za njimi stojijo in jih podpirajo večje teroristične organizacije, kot sta »Islamska država« in Al-Kaida.

O vlogi kristjanov v Nigeriji pa je nadškof Ndagoso pojasnil: »Potrpežljivi moramo biti, kakor je bil Bog tisočletja potrpežljiv z vsemi ljudmi: sami moramo dajati pobude za mir, kajti naš Bog je Bog miru in ne nasilja.«

Svet, Cerkev po svetu
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...