Blaž LesnikBlaž Lesnik
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Nigerija: Kljub preganjanju vedno več kristjanov

Svet | 01.03.2018, 10:46 Marjana Debevec

V Nigeriji, kjer število kristjanov kljub nenehnim islamsko motiviranim napadom vztrajno narašča. Več ko je napadov, predvsem s strani teroristične skupine Boko Haram, tem močnejša je vera, poroča mednarodna človekoljubna organizacija »Cerkev v stiski«. Tudi bogoslovna semenišča v tej afriški državi beležijo porast duhovniških kandidatov.

Nadškof v severnonigerijski škofiji Kaduna Matthew Man-Oso Ndagoso je povedal, da je bilo za kristjane v njegovi škofiji delovanje teroristične skupine Boko Haram kot nekakšen »alarm«. Kot primer je navedel napad na cerkev v Kaduni leta 2012, ko je več ljudi izgubilo življenje, preko sto pa je bilo ranjenih. Pred tem so v Kaduni obhajali tri bogoslužja tedensko, zdaj pa skoraj vsak dan darujejo sveto mašo. Po napadu se je število vernikov v župniji potrojilo.

Po besedah nadškofa Ndagose je v Nigeriji še vedno napeto; predvsem na severu in severovzhodu države. Teroristi najpogosteje napadajo trge in cerkve, v zadnjem času pa tudi mošeje. Člani terorističnih skupin se pretvarjajo, da želijo moliti. Pomešajo se med zbrane vernike v molilnicah, kjer običajno nihče ne sumi, da bi lahko prišlo do bombnega napada. Na ta način širijo zmedo, pogoste pa so tudi ugrabitve in s njimi povezano izsiljevanje za visoke vsote denarja.

Poleg Boko Haram pa je doslej že nekaj drugih skupin zaplavalo v skrajniške in teroristične vode, med njimi tudi člani nomadskega pastirskega ljudstva Fulanijev. V spor so vključeni pretežno islamski pastirji in večinoma krščanski kmetje, ki se borijo za pašne površine, je pojasnil nadškof Ndagoso. Dogaja pa se tudi, da so Fulaniji oboroženi z najsodobnejšim orožjem, kar lahko pomeni, da za njimi stojijo in jih podpirajo večje teroristične organizacije, kot sta »Islamska država« in Al-Kaida.

O vlogi kristjanov v Nigeriji pa je nadškof Ndagoso pojasnil: »Potrpežljivi moramo biti, kakor je bil Bog tisočletja potrpežljiv z vsemi ljudmi: sami moramo dajati pobude za mir, kajti naš Bog je Bog miru in ne nasilja.«

Svet, Cerkev po svetu
s. Meta Potočnik, Marjan Turnšek, Drago Čepar, Nedžad Grabus (photo: Rok Mihevc) s. Meta Potočnik, Marjan Turnšek, Drago Čepar, Nedžad Grabus (photo: Rok Mihevc)

Pravica do klasičnega krščanskega pokopa v krsti

Predstavniki sedmih največjih verskih skupnosti v Sloveniji so 16. aprila vlado, državni zbor in občine v skupni izjavi pozvali k odpravi diskriminacije pri načinu pokopa pokojnih, saj nekatera ...