Dr. Dimitrij Rupel
Rupel o zgolj vpoklicu slovenskega veleposlanika na pogovor: Ta minimalni ukrep s strani naše vlade je hinavski
Slovenija | 29.03.2018, 14:37
Vlada, ki opravlja tekoče posle, je na današnji seji razpravljala tudi o pobudi za izgon ruskih diplomatov po napadu na nekdanjega ruskega dvojnega agenta z živčnim plinom v Veliki Britaniji. Za izgon ruskih diplomatov se je na pobudo Londona odločila večina držav članic Evropske unije, ne pa tudi Slovenija. Da bi Slovenija morala izkazati solidarnost z Veliko Britanijo ter na ta način izpričati enotnost Unije in Nata je že včeraj opozoril predsednik republike Borut Pahor. Vlada se tako danes ni odločila za odpoklic slovenskega veleposlanika v Moskvi, ga pa je sklenila povabiti na pogovor v Slovenijo.
Da je tema zelo vroča in polemična priča popolna neusklajenost slovenskega političnega vrha. Če Pahor stremi k usklajenemu delovanju z državami povezave, že skoraj 20 teh je izgnalo ruske diplomate, pa minister Karel Erjavec s pomočjo stranke SD Dejana Židana temu nasprotuje. Po današnji seji vlade je sporočil, da bomo sprejeli najnižji diplomatski ukrep in zaradi afere Skripal na posvet poklicali slovenskega veleposlanika v Moskvi. To je po seji povedal predsednik vlade Miro Cerar. Vlada se tako ni odločila za izgon veleposlanika, kar je potrdil tudi Cerar in dodal, da ostrejši ukrepi niso primerni.
Za komentar te poteze smo vprašali nekdanjega zunanjega ministra in diplomata Dimitrija Rupla: "Ta minimalni ukrep s strani naše vlade se mi zdi res hinavski. Potrebno bi bilo preprosto reči, smo del zahodnega sveta, spadamo v Evropsko unijo in Nato. Kar pa zadeva Rusijo mislimo, da je treba negovati dobre odnose ampak to, kar se dogaja na področju vohunstva in kemičnega orožja nima veze z nekimi splošnimi, kulturnimi, političnimi in gospodarskimi odnosi."
Cerar je bil kritičen do poteze predsednika republike, ki se pri stališču ni posvetoval z vlado ali ministrstvom za zunanje zadeve. Kritičen do tega je bil tudi Erjavec. Ali je to nekaj normalnega smo vprašali diplomata Rupla: "Mislim, da marsikomu, žal tudi Cerarju še ni kapnilo, kje je in kaj je Slovenija. Gre za vprašanje, kam Slovenija spada. Ali spada v tabor, ki ga predstavljajo države kot so Srbija, Grčija, Turčija? To so države, ki se zelo zadržujejo pri kritiki Rusije, ali spadamo med države, kot so ZDA, Velika Britanija., Francija, Nemčija in kako lahko potem pričakujemo podporo od teh držav pri svojih stališčih kot je recimo pri zapletu s Hrvaško? Hrvaška je reagirala normalno, Slovenija je reagirala nenormalno."
O zunanji politiki Karla Erjavca pa je Rupel dejal: "Naš sedanji minister, ki je relativno zelo slabo povezan tudi v mednarodnih krogih, predseduje eni stranki, kakršne nikjer drugje ni, je bil na obisku v Moskvi kot so mi povedali, mislim da 10 ali 12 krat, medtem, ko v ZDA noben krat. To je nezadostno iz osnov zunanje politike. "
Slovenija je ena redkih držav, ki se tako ni pridružila pobudi več držav, da zaradi napada na dvojnega ruskega agenta Sergeja Skripala in njegovo hčer Julijo 4. marca v Veliki Britaniji, za kar naj bi bila odgovorna Rusija, izžene ruske diplomate. Najprej je Velika Britanija izgnala 23 ruskih diplomatov, od ponedeljka pa se je tej pobudi pridružilo še 26 držav. Največ, 60 ruskih diplomatov bodo izgnale ZDA. Še 18 članic EU pa 59.