Jure SešekJure Sešek
Aleš KarbaAleš Karba
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

AVDIO in FOTO: Slovenski škofje so duhovnike in vernike pri krizmenih mašah povabili h krepitvi medsebojnih vezi

Slovenija | 29.03.2018, 12:20 Rok Mihevc

Po slovenskih stolnicah so bile dopoldne krizmene maše, pri katerih so duhovniki obnovili duhovniške obljube. V mariborski stolnici so jo obhajali že včeraj, v ljubljanski, koprski, novomeški, celjski in murskosoboški pa danes.

Nadškof metropolit Stanislav Zore je v ljubljanski stolnici zbrane duhovnike povabil, da danes znova vsak izmed njih z vso možato odločnostjo prime za plug. »Kakor je rekel Jezus, ko si prijel za plug, ga drži. In vemo, da se roka, na plugu utrudi in da se tudi duša za plugom lahko utrudi. Da se lahko pojavi vprašanje »zakaj vendar, zakaj bi vendar znova zastavljal v brazdo, ko pa vsako leto raste isti plevel, ki se zaraste tudi v mojo dušo in srce«. Zakaj bi vsak dan znova zgrabil za plug, če pa se zdi, da so sadovi tako pičli in jih je vedno manj.«

Zato je Zore spomnil, da je pomembno kam gledajo. »Jezus pravi, glej, naprej. Ne oziraj se, glej v Kristusa. Njegova brazda se je podirala, hkrati pa je peljala v odrešenje.« Spodbudil in prosil je tudi vernike ter farane, naj ostajajo s svojimi duhovniki. »Naj duhovnik v nobeni župniji in nobenem župnišču ne bo sam. In molite zanje, molite toliko, kolikor o njih znate povedati kritičnega. Potem bomo vsi živeli blagovest, v nas bo tisto dobro in tisto blagohotno, ki ga je Bog položil v nas, ko nas je ustvaril.«

Tudi škof Peter Štumpf je v Murski Soboti opozoril, da so duhovniki večkrat sami. »Biti osamljen čeprav si med ljudmi, verjemite poznam. Tudi vi to poznate. Niti škof ni izoliran otok zase, niti župnik, kaplan, redovniki, redovnice, starejši, bolniki, umirjajoči, pozabljeni, samski zapuščeni niso izolirani otoki zase. Kristus je šel do skrajnih mej samote in vrat pekla, da mi nikoli več ne bi bili sami.« Kljub temu je spodbudil, da je duhovniški poklic poslanstvo in odgovornost. »Ali ni to izjemno lepo in strašno spoznanje, duhovnik je neposredna vez med božjim duhom in brati in sestrami v Kristusu. Ali ni to izjemen privilegij in hkrati grozljiva odgovornost in dolžnost.«

Novomeški škof Andrej Glavan pa je sobratom na srce položil tri misli. »Prvič, zavejmo se, kaj smo s posvečenjem prejeli, postali in obljubili. Drugič, papež nas uči, naj bo naše poslanstvo služenje in tretjič, skrbimo za medsebojno edinost.«

Koprski škof Jurij Bizjak pa je v nagovoru spomnil na nedavni obisk ad limina, ki po njegovem mnenju kaže tri glavne razsežnosti: krajevno, časovno ter pastoralno. »Krajevna razsežnost kaže zlasti povezavo s svetim očetom, Petrovim naslednikom in povezavo z rimsko Cerkvijo ter vesoljno Cerkvijo, ki v svoje naročje sprejema vedno nove narode. Časovna razsežnost kaže zlasti povezavo z apostoli, ki so temelj Cerkve ter povezavo z duhom prvotne Cerkve, ob katerem se vse krajevne skupnosti vedno znova navdihujejo. In pastoralna razsežnost obiska kaže seveda številne spodbude in poudarke, med katerimi želim posebej poudariti pobudo, ki se imenuje »dvorišče poganov«, to je prizadevanje za povezave med vernimi in obrobnimi ali oddaljenimi.«

Celjski škof Stanislav Lipovšek pa je pri krizmeni maši opozoril na pomanjkanje duhovnikov. Dejal je, da jih skrbi in vznemirja veliko stvari, a najbolj zaskrbljujoče je stanje duhovnih poklicev v celjski škofiji, ko imajo že 37 župnij brez rednega duhovnika, v bogoslovju pa imajo le enega letošnjega novomašnika, ki so ga zelo veseli. "Srečen, vesel in v svojem poklicu izpolnjen duhovnik, redovnik ali redovnica, je najboljše vabilo za duhovne poklice, je na Ad limina dejal sveti oče in dodal, da duhovni poklic je in ostane Božji dar, ki se uresničuje v tistem skrivnostnem dialogu, ko Bog kliče in človek odgovarja, nekoč in danes. Tudi danes je veliko mladih, ki jih Bog zanesljivo kliče na pota služenja Kristusu in njegovi Cerkvi v duhovniškem, ali redovniškem poklicu. Težava je v tem, da so mnogi drugi klici in vabila močnejši in zadušijo seme Božjega klica. Tu pomaga moja, tvoja in naša molitev, saj še vedno velja Jezusovo zagotovilo: »Prosite in boste prejeli, iščite in boste našli, trkajte in se vam bo odprlo« (Mt 7,7)," je dejal škof Lipovšek, ki je na to opozoril tudi v nedavnem pogovoru za Radio Ognjišče.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...