Papež z umetniki
Umetniki, ki pričujejo o Božji lepoti
Svet | 24.02.2018, 13:35 Marjana Debevec
Papež Frančišek se je dopoldne srečal z umetniki iz gibanja Diakonija lepote. Povabil jih je, naj s svojo umetnostjo pričujejo Božjo ljubezen. »Darovi, ki ste jih prejeli, so za vsakega od vas odgovornost in poslanstvo«, jim je dejal sveti oče. Omenjeno gibanje je nastalo leta 2012, da bi ustvarjalo mostove med umetniki in Bogom ter jim pomagali postati pričevalci Njegove lepote.
Razvijati talente, ki jih je dal Bog
Spomnil je na Janeza Pavla II., ki je v Pismu umetnikom zapisal, da umetniki živijo poseben odnos z lepoto. V nekem smislu se lahko reče, da je lepota poklicanost, ki jo je Stvarnik namenil umetniku z darom umetniškega talenta. Tudi temu talentu je treba pomagati, da obrodi sad v smislu logike evangeljske prilike o talentih. Kot je dodal papež Frančišek, takšno prepričanje osvetljuje vizijo in dinamiko Diakonije lepote, ki je nastala ravno v Rimu v času sinode o novi evangelizaciji, oktobra 2012. »Skupaj z vami se zahvaljujem Gospodu za opravljeno pot in za raznovrstnost vaših talentov, ki ste jih od Gospoda poklicani razvijati v služenju bližnjemu in vsemu človeštvu,« je dejal papež.
Ponuditi alternativni način razumevanja življenja
Darovi, ki so jih prejeli, za vsakega od njih predstavljajo odgovornost in poslanstvo, je nadaljeval. Od njih se namreč pričakuje delovanje, pri katerem se ne bodo pustili obvladovati prazni slavi ali enostavni priljubljenosti, še manj pa preračunavanju zgolj osebnega profita. »V svetu, kjer je tehnika pogosto razumljena kot osnovni vir za razlaganje življenja, ste vi poklicani, da s svojimi talenti in z zajemanjem iz izvirov krščanske duhovnosti, ponudite alternativni način razumevanja kvalitete življenja ter spodbujate preroški in kontemplativni življenjski slog, ki je zmožen globokega veselja, brez obsedenosti s potrošnjo,« je dejal papež. Prav tako so poklicani služiti stvarstvu in varovati »oaze lepote« v naših mestih, ki so prepogosto zacementirana in brez duše.
Pospeševati kulturo srečanja in graditi mostove
Zbrane je povabil, naj razvijajo svoje darove in tako prispevajo k »ekološkemu spreobrnjenju«, ki priznava dragoceno dostojanstvo vsake osebe, njeno posebno vrednost, njeno ustvarjalnost in njeno zmožnost pospeševanja skupnega dobrega. »Vaše iskanje lepote v tistem, kar sami ustvarite, naj vodi želja, da bi služili lepoti kvalitetnega življenja oseb, njihove harmonije z okoljem, srečanja in medsebojne pomoči. Spodbujam vas torej, da v tej Diakoniji lepote pospešujete kulturo srečanja ter gradite mostove med osebami in narodi, v svetu, v katerem se še vedno dvigajo mnogi zidovi zaradi strahu pred drugimi,« jim je dejal.
Povabil jih je tudi, da naj s svojim umetniškim izražanjem pričujejo, da vera v Jezusa Kristusa in hoja za njim nista samo resnična in pravilna stvar, ampak tudi lepa, zmožna napolniti življenje z novim sijajem in globokim veseljem trudi sredi preizkušenj. »Cerkev računa na vas, da prispevate k razumevanju neizrekljive lepote Božje ljubezni in vsakemu omogočite odkriti lepoto, da je ljubljen od Boga in napolnjen z njegovo ljubeznijo, da bi tako lahko iz nje živel in pričeval drugim, predvsem izključenim, ranjenim in zavrženim s strani naše družbe,« je še dejal.