'Priporočam, da si vzameš eno besedo, svetopisemski stavek za popotnico, ki ga ponavljaš na svojih poteh in ti je v dnevno hrano.'
Pred 550 leti umrl oče prve tiskane knjige - Biblije
Slovenija | 03.02.2018, 15:30 Tone Gorjup
Sklep svetopisemskega maratona v Sloveniji letos po naključju sovpada s 550. obletnico smrti Johana Gutenberga. Ta nemški izumitelj je zaslužen za prvo tiskano knjigo na svetu in to je Biblija. Danes ga imenujemo tudi „oče informacijske tehnologije“, saj je poskrbel, da je zapisana beseda postala dostopna vsakemu človeku.
V Mainzu je slabih sto let pred Trubarjevim Katekizmom izšla prva tiskana knjiga na svetu in sicer Biblija v nekaj manj kot dvesto izvodih. Do danes se je ohranilo štirideset izvodov. Za natis je poskrbel Jóhann Gútenberg, rojen v premožnejši družini tega nemškega mesta. Izučil se je za zlatarja in pisarja ter dobro poznal takratne postopke pri izdelovanju knjig. Začel je razmišljati, kako bi olajšal delo prepisovalcev in dosegel, da bi knjige postale dostopnejše. Vrsto let je poskušal in končno iznašel gibljive črke iz kovine. Za vsako črko je izrezal pečat iz jekla, ki ga je vtisnil v mehkejši baker. Tako so nastale matrice, v katere je lahko vlival črke. Ko je imel izdelane črke in vse druge znake, se je odločil za tiskanje Svetega pisma. To je bila posodobljena vulgata, ki so jo takrat uporabljali. S pomočniki se je dela lotil leta 1450. Pet let zatem je izšla latinska Biblija na 1282 straneh. Sveto pismo - prva tiskana knjiga - je tudi danes najbolj razširjena knjiga na svetu. Izumitelj tiska s premičnimi črkami Jóhann Gútenberg, ki je zaslužen za prvi natis, je umrl 3. februarja 1468. Poskrbel je, da je Božja beseda in vsaka druge beseda postala blizu ljudem.