Papež Frančišek pozval h končanju nasilja v Siriji in zagotovitvi humanitarne pomoči
Svet | 25.02.2018, 15:30 Andrej Šinko
Mnogo ljudi se je kljub intenzivnejšemu mrazu opoldne zbralo na Trgu sv. Petra v Vatikanu. Prisluhnili so razlagi današnjega evangeljskega odlomka, ki jim ga je papež Frančišek približal z aktualnimi poudarki in nato s svojo molitvijo podprli tudi njegov apel za takojšnje prenehanje spopadov v Siriji, kjer je nasilje v zadnjih dneh preseglo vse dosedanje oblike tamkajšnje že sedemletne vojne.
V opoldanskem nagovoru je papež Frančišek najprej spomnil, da nas evangeljski odlomek druge postne nedelje vabi k zazrtosti v Jezusovo preobrazbo, v njegovo spremenitev na gori (Mr 9,2-10). Dejal je, da je ta prizor treba povezati s tistim, ki se je zgodil šest dni prej, ko je Jezus svojim učencem napovedal, da bo v Jeruzalemu »moral veliko pretrpeti, da ga bodo starešine, véliki duhovniki in pismouki zavrgli in umorili in da bo po treh dneh vstal.« (Mr 8,31)
Nadaljeval je: »Ta napoved je Petra in vso skupino učencev spravila v krizo. Zavračali so misel, da bi Jezusa voditelji ljudstva zavrnili in umorili. Pričakovali so namreč Odrešenika, mogočnega vladarja, medtem ko se Jezus predstavlja kot ponižen in krotak služabnik Boga in ljudi, ki bo moral svoje življenje darovati kot žrtev, po poti preganjanja, trpljenja in smrti. Kako naj bi sledili Učitelju in Rešitelju, ki se bi njegova zemeljska zgodba zaključila na tak način?«
Odgovor na to zadrego prihaja, po besedah svetega očeta, ravno iz Jezusove spremenitve, ki je kot predujem velikonočnega dogodka. Doživetje Jezusove spremenitve učencem pomaga pri pozitivnem soočenju z njegovim trpljenje, saj so ga že videli, kakršen bo potem, ko bo poveličan. Spremenjenje je dar Božje neskončne ljubezni, ki nam pomaga na pozitiven način vstopiti v skrivnost Jezusovega trpljenja, ki mu sledi vstajenje od mrtvih. Jezusa naj poslušamo, naroča ob tem videnju nebeški Oče.
Po molitvi angelovega čaščenja in blagoslovu je papež Frančišek z vsemi podelil svojo zaskrbljenost in dejal: »V teh dneh se v mislih pogosto zadržujem pri ljubljeni in izmučeni Siriji, kjer je znova izbruhnila vojna, zlasti v vzhodnem Ghoutu. Letošnji februar je bil od sedmih let spopadov eden najbolj polnih nasilja s na stotine, tisoči žrtev med civilisti, otroki, ženskami in ostarelimi; prizadete so bile bolnišnice; ljudje si ne morejo priskrbeti hrane ... Bratje in sestre! Vse to je nečloveško. Proti zlu se ni mogoče boriti z drugim zlom. In vojna je zlo! Zato močno pozivam, naj se nasilje takoj zaustavi, naj se omogoči dostop humanitarni pomoči v hrani in zdravilih in naj se evakuirajo ranjenci in bolniki. Prosimo skupaj Boga, da bi to bilo nemudoma narejeno.«
Sledili so trenutki tihe molitve in nato skupne zdravamarije vseh prisotnih na Trgu sv. Petra v Vatikanu.