Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Nadškofa Stanislav Zore in Alojzij Cvikl (foto: Izidor Šček)
Nadškofa Stanislav Zore in Alojzij Cvikl

Škofje pred obiskom ad limina: Tako negativne drže do Cerkve skoraj ni nikjer v Evropi

Slovenija | 21.02.2018, 18:15 Marta Jerebič

Slovenski škofje prihodnji teden začenjajo obisk ad limina v Rimu. Gre za romanje na grobove apostolov Petra in Pavla, hkrati bodo vatikanskim uradom med drugim poročali o stanju vere v državi, ekonomskem stanju škofij, duhovniških in redovniških poklicih. S papežem Frančiškom se bodo srečali v četrtek, 1. marca.

Škofje so obisk ad limina dolžni opraviti na vsakih 5 let oz. kakor je določeno s strani Svetega sedeža. V prvi vrsti je to romanje na grobova apostolov Petra in Pavla »in hkrati obisk pri Petru današnjega časa, pri papežu, ki naj bi mu poročali o življenju v svoji škofiji, o težavah in dobrih stvareh v škofiji ter od njega dobili spodbude in navodila, da bi to življenje po škofijah še bolj zaživelo oziroma da bi bilo to pričevanje vere še bolj živo,« je povedal mariborski nadškof Alojzij Cvikl.

Kot je pojasnil ljubljanski nadškof Stanislav Zore, v Rim ne bodo odšli vsi slovenski škofje: »Nekaj upokojenih škofov se tega ne more udeležiti zaradi zdravja, drugi zaradi raznih obveznosti. Vsi ordinariji pa gremo, oba pomožna škofa iz Ljubljane in upokojeni škof Pirih iz Kopra. Tako da bo zastopstvo kljub vsemu kar številno.«

In kako se bodo zvrstili po vatikanskih uradih? »So kongregacije, na katere bomo šli skupaj, na nekatere bomo šli po trije skupaj. V tako kratkem času ni možno, da bi vse obiskali skupaj. Bo pa na koncu vsakega srečanja narejen zapisnik.«

V vseh dneh bo škofe povezovala molitev, na programu so tudi svete maše v vseh štirih glavnih bazilikah, kjer se jim bodo pridružili tudi drugi slovenski romarji. Vrhunec dogajanja bo četrtkovo srečanje s papežem: »Dejansko bo 1. marec pika na i tega našega romanja in v soboto zahvalna sveta maša, ko bomo pred Gospoda vse položili in ga prosili, da blagoslovi to pot pred nami.«

Celotni pogovor z nadškofoma Zoretom in Cviklom, v katerem smo se lotili posameznih točk, o katerih bodo poročali vatikanskim uradom, najdete v našem spletnem arhivu.

Med drugim je nadškof Cvikl poudaril, da tako negativne drže do Cerkve, kot vlada v Sloveniji, ni skoraj nikjer v Evropi. »Tukaj smo priče sistematičnemu negativnemu prikazovanju Cerkve, kar ima svoj odmev pri ljudeh. Ti ljudje se težje odločajo za prejem zakramentov ...«

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...