Ferfila po govoru Trumpa v Davosu: Napaka, da zapira ZDA pred svetom
| 27.01.2018, 15:00
Še vedno odmeva včerajšnji govor ameriškega predsednika Donalda Trumpa ob sklepu Svetovnega gospodarskega forumu v švicarskem Davosu. Med drugim je dejal, da ameriško gospodarstvo pod njegovim vodenjem znova cveti in da so ZDA "odprte za posel". Za to je sicer potrebna tudi varnost in Trump je napovedal nadaljnji boj proti teroristom in za Severno Korejo brez jedrskega orožja. Za komentar Trumpovega govora smo vprašali profesorja na katedri za analizo politik in javno upravo na Fakulteti za družbene vede Bogomila Ferfilo.
V ospredju nagovora je bilo, tako kot je bilo tudi sprva napovedano geslo "Najprej Amerika", ki pa po Trumpovih besedah ne pomeni, da želijo ZDA delovati same; želijo si tudi sodelovanja s svetom. Po besedah Ferfile je šlo za dobro izpiljen govor. »Bistveno napako, ki jo Trump počne iz vidika nekega odprtega globaliziranega sveta gospodarstva in politike je to, da zapira Ameriko in vztrajanje na teh dvostranskih pogajanjih na katerih naj bi iztržil boljše pogoje za Ameriko. To je njegova glavna napaka. To nedvomno škodi vodilni vlogi Amerike v svetu.«
Zbrane voditelje je Trump tudi pozval, naj si kot on prizadevajo za "ustvarjanje boljšega sveta za vse", hkrati pa je treba spomniti, da je sam začel uvajati dodatne davke na tretje države. O možnosti ponovnih pogajanj o trgovinskem sporazumu pacifiških držav pa dejal, da bi se bili pripravljeni pogajati ločeno, morda pa tudi v skupini, če bi bili pogoji v sporazumu bolj naklonjeni ZDA. Na Pričakovano posipanje s pepelom? »Ta sporazum TTP je bil zamišljen kot neka blokada Kitajske na gospodarskem področju. In v njem sodeluje 11 držav in v nekem skupinskem sporazumu ti ne moreš postaviti dejstva, da je Amerika najbolj pomembna in da morajo biti pogoji poslovanja in trgovanja za ZDA najboljši. To je neumnost.«
Zatrdil je, da bodo ZDA še naprej "izvajale maksimalen pritisk za denuklearizacijo Korejskega polotoka". Še naprej bodo pritiskale na Iran, pa tudi sicer bodo ZDA naredile vse, da bi zaščitile svoje državljane pred terorističnimi napadi in pred terorističnim skupinam, kakršna je Islamska država. Zanimivo pa je, da se v nagovoru ni dotaknil okoljskih vprašanj, izpustil je tudi Izrael in Palestino. »Zanimivo je, da je izpustil tudi Rusijo. Rusija, Iran in Severna Koreja so v tej ameriški nacionalni varnostni strategiji zabeleženi kot glavni sovražniki ZDA. Verjetno so mu njegovi svetovalci svetovali, da naj izpusti te teme, kot je okolje, kajti to je spet področje, ki na kratki rok škodi interesom ameriškega biznisa.«