Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik

Ferfila: Kitajska umirja Severno Korejo

Svet | 04.01.2018, 18:50 Andrej Šinko

Dogajanje na mednarodno političnem parketu v preteklih dneh so zaznamovali protesti v Iranu, ki naj bi bili posledica poskusa zunanjega vplivanja in domačega nezadovoljstva. Pred olimpijskimi igrami v Pjongčangu pa je prišlo tudi do otoplitve odnosov na Korejskem polotoku. O omenjenih temah, razvoju dogodkov in morebitnih novih konfliktih v svetu, je za naš radio spregovoril profesor na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila.

Severna in Južna Koreja sta po daljšem obdobju na meji spet vzpostavili komunikacijski kanal. Zaenkrat so predvideni zgolj pogovori o sodelovanju severnokorejskih športnikov na olimpijskih igrah v Pjongčangu. Profesor Ferfila pravi, da so ZDA s pritiskom na Kitajsko uspele posredno vplivati na Severno Korejo, ki je zelo verjetno prisluhnila oblastem v Pekingu in nekoliko popustila.

Kljub vsemu je bilo v zadnjem času kar nekaj groženj tako na strani severnokorejskega voditelja Kim Jong Una kot na strani ameriškega predsednika Donalda Trumpa. »V interesu nobene strani ni, da bi prišlo do atomske vojne,« poudarja Ferfila in dodaja, da je severnokorejski režim zelo jasno videl, kaj se je dogajalo v Libiji in Iraku, kako sta oba režima popuščala ZDA, na koncu pa sta kljub temu padla.

»Zato režim Kim Jong Una ve, da ne sme popustiti Američanom. Ne sme se odpovedati svojemu atomskemu orožju, ki mu je nekakšno varovalo zoper možno ameriško intervencijo. To vedo tudi Kitajci in zato ga bodo vedno podpirali, kajti Kitajci si ne želijo ameriških enot na svojih mejah,« je pojasnil. Po oceni sogovornika bi bile kitajske oblasti, pa tudi severnokorejski režim, veliko bolj popustljivi, če bi ZDA napovedale umik iz Južne Koreje.

»Vendar pa se Amerika zaenkrat še ni pripravljena odpovedati eni izmed glavnih zaveznic na območju Azije,« pravi Ferfila, ki konkretnega premika v zvezi z rešitvijo korejskega vprašanja v kratkem ne pričakuje.

Svet
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...