Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Ferfila: Kitajska umirja Severno Korejo

Svet | 04.01.2018, 18:50 Andrej Šinko

Dogajanje na mednarodno političnem parketu v preteklih dneh so zaznamovali protesti v Iranu, ki naj bi bili posledica poskusa zunanjega vplivanja in domačega nezadovoljstva. Pred olimpijskimi igrami v Pjongčangu pa je prišlo tudi do otoplitve odnosov na Korejskem polotoku. O omenjenih temah, razvoju dogodkov in morebitnih novih konfliktih v svetu, je za naš radio spregovoril profesor na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila.

Severna in Južna Koreja sta po daljšem obdobju na meji spet vzpostavili komunikacijski kanal. Zaenkrat so predvideni zgolj pogovori o sodelovanju severnokorejskih športnikov na olimpijskih igrah v Pjongčangu. Profesor Ferfila pravi, da so ZDA s pritiskom na Kitajsko uspele posredno vplivati na Severno Korejo, ki je zelo verjetno prisluhnila oblastem v Pekingu in nekoliko popustila.

Kljub vsemu je bilo v zadnjem času kar nekaj groženj tako na strani severnokorejskega voditelja Kim Jong Una kot na strani ameriškega predsednika Donalda Trumpa. »V interesu nobene strani ni, da bi prišlo do atomske vojne,« poudarja Ferfila in dodaja, da je severnokorejski režim zelo jasno videl, kaj se je dogajalo v Libiji in Iraku, kako sta oba režima popuščala ZDA, na koncu pa sta kljub temu padla.

»Zato režim Kim Jong Una ve, da ne sme popustiti Američanom. Ne sme se odpovedati svojemu atomskemu orožju, ki mu je nekakšno varovalo zoper možno ameriško intervencijo. To vedo tudi Kitajci in zato ga bodo vedno podpirali, kajti Kitajci si ne želijo ameriških enot na svojih mejah,« je pojasnil. Po oceni sogovornika bi bile kitajske oblasti, pa tudi severnokorejski režim, veliko bolj popustljivi, če bi ZDA napovedale umik iz Južne Koreje.

»Vendar pa se Amerika zaenkrat še ni pripravljena odpovedati eni izmed glavnih zaveznic na območju Azije,« pravi Ferfila, ki konkretnega premika v zvezi z rešitvijo korejskega vprašanja v kratkem ne pričakuje.

Svet
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...