Hoja za mir 2014
Mir po svetu – tudi moja stvar?
Slovenija | 06.01.2018, 10:40 Marjana Debevec
Današnji praznik Gospodovega razglašenja nam sporoča, kako so trije modri našli in svetu pokazali Jezusa, ki ga imenujemo tudi knez miru. Pred nekaj dnevi smo obhajali tudi svetovni dan miru. Ena od mednarodnih pobud, ki konkretno odgovarja na prizadevanja Cerkve po miru je tudi Living peace, ali Živeti mir. V projekt je uradno vključenih več kot 200 tisoč otrok in mladih z njihovimi vzgojitelji, učitelji in katehisti iz 113 držav sveta. Njihov cilj pa je živeti in širiti kulturo miru v svojem okolju s konkretnimi dejanji in pobudami.
Vse se je začelo v Egiptu leta 2011, ko je učitelj in fokolarin Carlos Palma iskal načine, kako bi deloval za mir v tistih tako težkih in konfliktnih razmerah. Zato je svojim učencem predlagal, da bi vsak dan vrgli in potem poskušali živeti enega od gesel kocke miru, ki ima na ploskvah napisane lastnosti evangeljske umetnosti ljubezni, kot na primer: Imej rad prvi, Imej rad vsakogar, Poskusi se vživeti drugega in tako naprej. Očitna sprememba na otrocih, ki so si začeli med seboj pomagati, je pritegnila tudi druge in tako se jim je pridružila celotna šola. Ideja pa se je kmalu razširila tudi po drugih državah.
»V tem projektu je vključenih oziroma povezanih 200.000 oseb iz 113 držav vseh petih celin. Je pa res, da je verjetno številka še višja, kajti na spletni strani Living peace se lahko vsak prijavi in je tako že vključen v to mrežo. Meni se zdi že to – 113 držav in med njimi seveda tudi Slovenija – da smo lahko veseli, da smo v tej družbi in da delamo, živimo za mir«, je povedala ena od slovenskih predstavnic pobude Living peace Petra Vončina.
Po njenih besedah se s to preprosto metodo izboljšajo medosebni odnosi, razvije se ustvarjalnost in aktivna udeležba, to je tudi preventiva za medvrstniško nasilje, vodi v pozitivno reševanje konfliktov, večjo solidarnost in bratstvo, ima pa tudi pozitiven vpliv na učenje.