Zbrani v taizejskem duhu in molitvi
Brat Alois mlade povabil na srečanje v Madrid
Slovenija | 31.12.2017, 15:26 Tone Gorjup
Evropsko novoletno srečanje mladih v duhu taizejske skupnosti, ki ga tokrat gosti Basel, se bliža vrhuncu. Nocoj bo nekaj več kot osemnajst tisoč mladih iz vseh dežel Evrope in drugih celin v molitvi in druženju vstopilo v leto 2018. Že sinoči jih je brat Alois povabil v Madrid, kjer bo prihodnje novoletno srečanje, in jih spodbudil, naj si prizadevajo za edinost med kristjani, ki je v zvestobi Kristusu.
Prior taizejske skupnosti brat Alois je sinoči v nagovoru mladim v Baslu povedal, da naslednje novoletno srečanje pripravljajo v Madridu in jih povabil v prestolnico Španije. Sinoči je sicer posebno pozornost namenil edinosti med kristjani. »Mi, ki smo zbrani okrog Kristusa, vemo, da evangelij prinaša sporočilo univerzalnega bratstva. Enotnost, ki jo je Kristus prinesel med Boga in ljudi, vodi k spravi vsake osebe s samim seboj – miru srca – in spravi človeške družine s stvarstvom. Mnogi si prizadevajo, da bi se kristjani združili, da ne bi več zasenčili tega sporočila o bratstvu. Ko so kristjani ločeni, sporočilo evangelija izgubi svoj sijaj. Naša bratska enotnost je lahko znak složnosti in miru med ljudmi.« Brat Alois se je ob tem prebivalcem Basla in okolice zahvalil za gostoljubnost. Kot je povedala koordinatorka novoletnega srečanja iz Slovenije Špela Pucelj, so letos vsi mladi nastanjeni pri družinah in to kar v treh državah: Švici, Franciji in Nemčiji, saj Basel leži ob tromeji. Ob tem je še dodala: »Najboljša stvar letos je ta, da smo vsi sprejeti pri družinah. Švicarji so se potrudili, našli dovolj družin, tako so družine res odprle svoja vrata, nas lepo sprejele, pogostile … Mislim, da je to eden najlepših načinov kako lahko preživimo skupaj novo leto.«
Mladi iz Slovenije so danes zbrani na narodnem srečnju, kjer so imeli sveto mašo in si delijo izkušnje minulih dni. Skupaj z duhovniki jih je približno 260. Posebno pozornost želijo nameniti namenili vprašanju: Kako izkušnjo veselja, ki je glavna tema tokratnega srečanja, prenesti domov in jo živeti? O večernem delu programa je Špela Pucelj povedala: "Zvečer imajo na programu molitev za mir, ki ji bo sledil festival narodov, na katerem sodelujejo mladi iz cele Evrope." Jutri se bodo mladi odpravili proti domu.«
Nagovor brata Aloisa, ki ga je imel sinoči (30. decembra 2017) v Baslu:
V zadnjih dveh dneh sem vam pripovedoval o utrinkih z obiska, ki sva jih z enim od mojih bratov opravila med najbolj revnimi v Južnem Sudanu in Sudanu – zato, ker mi je ta obisk pustil mnoga vprašanja. Jezus nam v evangeliju pravi »Blagor ubogim v duhu, kajti njihovo je nebeško kraljestvo.« Kaj misli s temi svojimi besedami?
V Južnem Sudanu, v taborišču za razseljene, se me je dotaknil pogum žensk. Ena od njih mi je povedala, kako se trudi biti ustvarjalka sprave in miru. Voda je omejena. Včasih v bližini črpalk pride do prepirov. Oblikovala se je skupina žensk, ki skrbi za pravično razdeljevanje. Ta ženska mi je rekla: »S tem, ko delimo vodo in presegamo ’vsaka ženska zase’, gradimo mir.«
Ta ženska je razumela, da se mir začne v nas samih, bratstvo se gradi okrog nas, na osnovi naših konkretnih, vsakodnevnih življenj.
Mi, ki smo zbrani okrog Kristusa, vemo, da evangelij prinaša sporočilo univerzalnega bratstva. Enotnost, ki jo je Kristus prinesel med Boga in ljudi, vodi k spravi vsake osebe s samim seboj – miru srca – in spravi človeške družine s stvarstvom.
Mnogi si prizadevajo, da bi se kristjani združili, da ne bi več zasenčili tega sporočila o bratstvu. Ko so kristjani ločeni, sporočilo evangelija izgubi svoj sijaj. Naša bratska enotnost je lahko znak složnosti in miru med ljudmi.
To je razlog, da kadarkoli imam priložnost, sprašujem: mar ni prišel čas, da bi si ločene Cerkve brez odlašanja upale združiti pod eno streho, celo še preden se doseže dogovor o vseh teoloških vprašanjih?
Kako naj se zberemo pod eno streho? Tako, da skupaj delamo vse, kar lahko delamo skupaj: preučujemo Sveto pismo, socialno in pastoralno delo, kateheze. Da ničesar ne storimo brez upoštevanja drugih. S tem, da bi se s skupnimi potezami zoperstavili revščini in vsem drugim oblikam trpljenja ter poskrbeli za okolje. S pogostejšim srečevanjem v navzočnosti Boga, poslušanju njegove Besede, v tišini in slavljenju.
V tem duhu, ki se že dolgo kaže v Baslu in njegovi okolici, so se kristjani različnih Cerkva, protestanti, katoličani in pravoslavci, združili, da bi nas sprejeli. Zahvaljujemo se jim, da so nas povabili. Zahvaljujemo se vsem, ki so odprli svoja vrata in nas tako toplo sprejeli. Hvala tudi civilnim oblastem, ki so prispevale svoje sodelovanje.
Da bi dosegli še večji napredek v smeri krščanske edinosti, bi rad ponovil vprašanje, ki sem ga maja zastavil v Wittenbergu, Lutrovem mestu, in katerega sem pred kratkim omenil tudi v Ženevi, Kalvinovem mestu.
Pred letom dni, na predvečer 500-letnice reformacije, je papež ob obisku luteranov v Lundu na Švedskem v molitvi izrekel besede, ki jih pred njim ni izrekel še noben papež. Rekel je: »Sveti Duh, daj nam z veseljem priznati darove, ki so v Cerkev prišli z reformacijo.«
Ali takšne besede ne zahtevajo razmisleka in odgovora? Se bomo Bogu velikodušno zahvalili, v prvi vrsti ne za darove, ki smo jih mi prejeli, ampak za darove, ki so jih prejeli drugi in da lahko prejemamo od njih? Ne glede na to kateri veroizpovedi pripadamo, ali bomo sposobni prepoznati vrednote, ki jih je Bog dal drugim?
Sprava med cerkvami je potovanje k novi realnosti, katere načrt je nepričakovan in še vedno neznan. Spomniti bi se morali na besede preroka Izaija: »Popeljal bom slepe po poti, ki je ne poznajo.« Sveti Duh nas bo vodil po poteh, ki jih ne poznamo vnaprej.
V letu 2018 bomo prosili Svetega Duha, da nas pripravi, da z našimi življenji še bolj postanemo priče sprave in miru. Zato bomo nadaljevali romanje zaupanja na zemlji. Zdaj bom naštel nekaj postaj.
V Taizéju se bodo vsak teden nadaljevala srečanja mladih, z dvema posebnima trenutkoma: v juliju vikend prijateljstva med mladimi kristjani in muslimani, ki nam bo omogočil, da bomo videli kaj nas povezuje in kaj je drugače; v avgustu pa teden premišljevanja, namenjen mladim med 18. in 35. letom, da bi se skupaj poglobili v izvire veselja.
Kot sem napovedal že lansko leto, bomo v tem letu imeli sedmo mednarodno srečanje mladih v Aziji, seveda pa so dobrodošli tudi mladi z ostalih celin. Vsak bo dobrodošel. Potekalo bo od 8. do 12. avgusta.
Potekalo bo v Hong Kongu.
Vir: https://www.taize.fr/sl_article23233.html?var_mode=recalcul