Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
dr. Boris Pleskovič (foto: Svetovni slovenski kongres)
dr. Boris Pleskovič

Država želi preseliti društva, ki združujejo Slovence po svetu z matico

Slovenija | 27.01.2018, 12:00 Andrej Šinko

Slovenija namerava več društev, ki povezujejo Slovence v zamejstvu in po svetu z matico, preseliti iz prostorov v centru Ljubljane. Omenjene prostore želi država prodati Banki Slovenije, društva pa preseliti na neprimerno lokacijo. Predsednik Svetovnega slovenskega kongresa dr. Boris Pleskovič pravi, da za njih to ni sprejemljivo.

Pleskovič je pojasnil, da ima Svetovni slovenski kongres sedež v prostorih na Cankarjevi cesti že od ustanovitve pred šestindvajsetimi leti. V njih imajo poleg skromnih pisarn tudi srednje veliko konferenčno dvorano, kjer gostijo številne znane in pomembne Slovence, ki delujejo po celem svetu. Tako so jih že obiskali »vrhunski kirurg dr. Igor Gregorič iz Houstona, vesoljski znanstvenik dr. Anton Mavretič iz Bostona, pisatelj in Prešernov nagrajenec Zorko Simčič iz Argentine ali pa pesnik Vladimir Kos iz Japonske ter mnogi drugi zamejci in strokovnjaki iz sveta«. V njihovih prostorih pa se pogosto srečuje tudi civilna družba v cilju izboljšanja demokracije.

Pleskovič je pojasnil, da potrebujejo dostojne prostore, ko sprejemajo omenjene ugledne goste. Po njegovih besedah pa država s tem, ko želi njihova društva preseliti iz središča Ljubljane kaže tudi svoj odnos do pol milijona Slovencev, ki živijo po vsem svetu. Pri tem pa se pozablja, kaj vse so ti naredili za Slovenijo.

»Svetovni slovenski kongres si vsa ta leta prizadeva povezati slovenske strokovnjake iz sveta, da bi sodelovali z domovino v smislu kroženja znanja ali pa da bi se jih čim več vrnilo nazaj, tako da bi naši najboljši kadri lahko prispevali k boljšemu razvoju domovine. V ta namen smo organizirali že štiriintrideset vseslovenskih konferenc zdravnikov, znanstvenikov, gospodarstvenikov, pravnikov in arhitektov iz sveta in domovine,« pravi Pleskovič, ki je prepričan, da lahko združeni Slovenci skupaj premikamo gore. To se je po njegovih besedah pokazalo na evropskem prvenstvu v košarki, kjer smo imeli najboljšo ekipo v Evropi. Sestavljali so jo Slovenci iz sveta in domovine, na koncu pa dosegli tudi zlato medaljo. Enako velja po Pleskovičevih besedah ko se združijo naši strokovnjaki ali zdravniki.

Ob nameri države, da preseli društva, ki združujejo Slovence v zamejstvu in po svetu z matico v nove prostore, pa Pleskovič pravi, da ni zanemarljivo niti to, da so Slovenci iz vsega sveta za obnovo prostorov, v katerih so trenutno, skupno prispevali več kot četrt milijona evrov.

Slovenija
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...