Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik

Iz katerih držav se kristjani množično izseljujejo?

Svet | 30.12.2017, 00:50 Marjana Debevec

»Združenje za ogrožena ljudstva« znova svari pred množičnim izseljevanjem kristjanov z Bližnjega vzhoda in drugih muslimanskih držav, poroča Družina. Po besedah direktorja omenjenega združenja obstajajo tudi nekateri znaki upanja. V Maroku si na primer kristjani skupaj z Judi, sufiji in bahajci javno prizadevajo za uveljavitev svojih pravic.

Število kristjanov v Iraku in Jemnu se je že dramatično zmanjšalo, poudarjajo pri omenjeni človekoljubni organizaciji. Verska svoboda je po njihovih besedah pomembna človekova pravica in jo morajo brez zadržkov spoštovati vse države. Medverski dialog je pri tem v veliko pomoč. Kljub temu pa ne zagotavlja, da oblasti v večinsko muslimanskih državah ne bodo podlegle pritisku islamskih skrajnežev in ovirale kristjanov v izražanju njihove vere.

Posebej zaskrbljujoč je položaj kristjanov v Iraku. Tam je na območjih, ki so pod nadzorom osrednje vlade, število kristjanov po ocenah krajevnih opazovalcev od leta 2015 z 275.000 padlo na 150.000 vernikov. Kot v mnogih drugih državah na Bližnjem vzhodu tudi kristjani v Iraku trpijo zaradi globalnega spora med suniti in šiiti.

Tudi v Jemnu, ki ga že več let pretresajo notranji spopadi, so kristjani močno zatirani, pojasnjujejo pri »Združenju za ogrožena ljudstva«. Bombardiranja, beg, državljanska vojna in krepitev islamskih ideologij so privedli do tega, da se je število vernikov s 40.000 v letu 2011 zmanjšalo na današnjih 3.000.

V Pakistanu danes žal prav tako doživljamo ogrožujoče izseljevanje kristjanov. Na tisoče jih išče zatočišče v tujini, da bi se umaknili naraščajočim grožnjam islamistov. Zaskrbljujoče je tudi to, da pakistanske oblasti klonejo pred naraščajočo močjo islamskih skrajnežev in kristjanom ne priznajo nujno potrebne zaščite.

Svet, Cerkev po svetu
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...