Iz katerih držav se kristjani množično izseljujejo?
Svet | 30.12.2017, 00:50 Marjana Debevec
»Združenje za ogrožena ljudstva« znova svari pred množičnim izseljevanjem kristjanov z Bližnjega vzhoda in drugih muslimanskih držav, poroča Družina. Po besedah direktorja omenjenega združenja obstajajo tudi nekateri znaki upanja. V Maroku si na primer kristjani skupaj z Judi, sufiji in bahajci javno prizadevajo za uveljavitev svojih pravic.
Število kristjanov v Iraku in Jemnu se je že dramatično zmanjšalo, poudarjajo pri omenjeni človekoljubni organizaciji. Verska svoboda je po njihovih besedah pomembna človekova pravica in jo morajo brez zadržkov spoštovati vse države. Medverski dialog je pri tem v veliko pomoč. Kljub temu pa ne zagotavlja, da oblasti v večinsko muslimanskih državah ne bodo podlegle pritisku islamskih skrajnežev in ovirale kristjanov v izražanju njihove vere.
Posebej zaskrbljujoč je položaj kristjanov v Iraku. Tam je na območjih, ki so pod nadzorom osrednje vlade, število kristjanov po ocenah krajevnih opazovalcev od leta 2015 z 275.000 padlo na 150.000 vernikov. Kot v mnogih drugih državah na Bližnjem vzhodu tudi kristjani v Iraku trpijo zaradi globalnega spora med suniti in šiiti.
Tudi v Jemnu, ki ga že več let pretresajo notranji spopadi, so kristjani močno zatirani, pojasnjujejo pri »Združenju za ogrožena ljudstva«. Bombardiranja, beg, državljanska vojna in krepitev islamskih ideologij so privedli do tega, da se je število vernikov s 40.000 v letu 2011 zmanjšalo na današnjih 3.000.
V Pakistanu danes žal prav tako doživljamo ogrožujoče izseljevanje kristjanov. Na tisoče jih išče zatočišče v tujini, da bi se umaknili naraščajočim grožnjam islamistov. Zaskrbljujoče je tudi to, da pakistanske oblasti klonejo pred naraščajočo močjo islamskih skrajnežev in kristjanom ne priznajo nujno potrebne zaščite.