Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik

Novi avstrijski kancler za prvo pot v tujino izbral Bruselj

| 19.12.2017, 10:41

Po včerajšnji prisegi nove avstrijske vlade, ki jo sestavljajo ljudska stranka in svobodnjaki, v več državah unije in v evropskih institucijah opazujejo, kakšno evropsko politiko bo imela črno-modra vladajoča koalicija. Ta je ob predstavitvi vladnega programa sporočila, da bo ostala zavezana povezavi, a bo do nje tudi kritična. Novi avstrijski kancler Sebastian Kurz pa je za prvo pot v tujino izbral Bruselj, kjer se bo drevi sestal s predsednikoma osrednjih institucij.

Nemška kanclerka Angela Merkel je v odzivu na novo vlado na Dunaju dejala, da bo opazovala, kakšna bo evropska politika Avstrije. Izrazila je še željo po dobrem sodelovanju s sosednjo državo. Merklova je tudi čestitala avstrijskemu kolegu Sebastianu Kurzu ter poudarila, da na položaj prihaja v zahtevnem času, ko se tako od njega kot od njegove vlade veliko pričakuje. Merklova je Kurza tudi poklicala po telefonu in ga povabila na obisk v Berlin.

Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je izrazil prepričanje, da bo nova avstrijska vlada v EU še naprej igrala "konstruktivno in proevropsko vlogo". To je po njegovih besedah še posebej pomembno v času, ko se bo Evropski svet bolj neposredno ukvarjal s politično občutljivimi temami, s čimer je namignil na morebitni reformi območja evra in evropske migrantske politike. Tudi tiskovni predstavnik Evropske komisije Margaritis Schinas je bil manj zgovoren. "Bruselj bo prva pot novega kanclerja. In kot veste je naše stališče, da dajemo izjave in komentarje po srečanju in ne prej."

Predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani je sicer kritičen do programa vlade na Dunaju, ker med drugim predvideva, da bi Južni Tirolci lahko dobili avstrijsko državljanstvo. Če bi italijanski državljani, katerih materni jezik je nemščina ali retoromanščina, dobili avstrijski potni list, bi bilo to po mnenju Tajanija enostransko dejanje, ki bi sprožilo napetosti. Tudi francosko zunanje ministrstvo je izrazilo pričakovanje, da bo Avstrija v prihodnje spoštovala evropske vrednote. Avstrija bo sicer v drugi polovici prihodnjega leta predsedovala Svetu EU.

Slovenija in slovenska manjšina

Slovenski zunanji minister Karl Erjavec je kot prvi zunanji minister govoril z novo avstrijsko kolegico Karin Kneissl. Čestital ji je ob imenovanju in izrazil pričakovanje, da bosta državi nadaljevali z dobrimi odnosi. Dejala je še, da dobro pozna Slovenijo, z Erjavcem pa sta se dogovorila za čimprejšnje srečanje. Sicer pa imenovanje nove vlade še vedno odmeva med slovensko manjšino na avstrijskem koroškem.

Predsednik Skupnosti koroških Slovencev Bernard Sadovnik, je po poročanju slovenskega uredništva ORF izpostavil problem financiranja manjšin. Zavzel se je za povišanje sredstev za pospeševanje delovanja manjšin za 100 odstotkov. "Že več kot 20 let te podpore s strani Avstrije niso bile povišane in so naše strukture v prvi vrsti odvisne od podpore Slovenije. To ni sprejemljivo, ker smo avstrijski državljani in je v prvi vrsti Avstrija dolžna, da nas tudi financira," je poudaril Sadovnik. Glede pričakovanj od nove zunanje ministrice Karin Kneissl je dejal, da si želi, da bi se bolj zavzela za krepitev celotnega jugovzhodnega prostora, predvsem kar se tiče držav nekdanje Jugoslavije.

"Na dunajskem nivoju ne pričakujem kakšnih spektakularnih preobratov v manjšinski zaščiti. Mislim, da je kancler Sebastian Kurz dokaj pragmatičen in da se bo dalo na tem ali kakšnem drugem področju najti nove rešitve," pa je za ORF povedal predsednik Zveze slovenskih organizacij na Koroškem Marjan Sturm. Dodal je, da ta vlada pomeni premik v desno, vendar pa je to s prisego postala legitimna vlada, s katero bo treba voditi konstruktiven dialog in reševati odprta vprašanja. Med temi je izpostavil vprašanji izobraževanja in financiranja tiskanih medijev.

Podobna ključna vprašanja je izpostavila tudi predsednica Kulturnega društva Člen 7 za avstrijsko Štajersko - Pavlova hiša Susanne Weitlaner, ki je povedala, da "trenutno dvomi, da se bo tu kaj spremenilo". O novi zunanji ministrici pa je Weitlanerjeva dejala, da je treba počakati in videti, kako bo ravnala na novem položaju. (Vir: ORF)

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...