Nadškof Denis Hart
Avstralska komisija o pedofiliji po petih letih končala delo
Svet | 15.12.2017, 12:05 Marta Jerebič
V Avstraliji so po petih letih preiskave uradno objavili nacionalno poročilo o spolnih zlorabah otrok v institucijah. Vodja preiskave, sodnik Peter McClellan, je opozoril, da problem ni stvar preteklosti, ampak do zlorab v institucijah prihaja tudi danes. V zvezi s Katoliško Cerkvijo je komisija že pred časom objavila oceno, da naj bi med letoma 1950 in 2009 kar sedem odstotkov avstralskih duhovnikov zlorabljalo otroke. McClellan je ob tem obsodil dejstvo, da je Cerkev dajala prednost ugledu ustanove in zanemarjala trpljenje žrtev. Predsednik avstralske škofovske konference, nadškof Denis Hart, se je v imenu Cerkve znova opravičil in zatrdil, da jemljejo razkritja zelo resno in bodo ukrepali.
Šestčlanska komisija je v petih letih govorila z več kot 15.000 žrtvami, ki so bile, mnoge pred več desetletji, zlorabljene v cerkvah, sirotišnicah, športnih klubih, mladinskih skupinah in šolah.
Skupaj je bilo obtoženih več kot 4000 različnih institucij. Poročilo izpostavlja, da je bilo zlorabljenih na desettisoče otrok, končnega števila ne bomo nikoli vedeli. A kakršnokoli že je to število, gre za nacionalno tragedijo, poudarja komisija, ki je pripravila skoraj 190 priporočil za preprečevanje zlorab, od katerih se jih približno 20 nanaša na Cerkev.
Med drugim poziva, da bi morali biti duhovniki zakonsko obvezani, da poročajo o zlorabah, za katere izvedo pri spovedi. Predlaga tudi, da bi moral biti celibat za katoliške duhovnike zgolj prostovoljen, saj sedanja obveza prispeva k zlorabam otrok.
Predsednik avstralske škofovske konference, nadškof Denis Hart, se je v izjavi za javnost znova opravičil za sramotno preteklost, ki je zaradi prevladujoče kulture molčanja in samozaščite vodila v nepotrebno trpljenje številnih žrtev in njihovih družin.
Mnenje o priporočilih komisije bodo pripravili v začetku leta 2018. So pa že sedaj prepričani, da ukinitev celibata ne bi vodila v konec spolnih zlorab otrok, saj do zlorab prihaja v vseh institucijah. Prav tako ne nameravajo prelomiti spovedne molčečnosti, kar pa ne pomeni, da ne bodo naredili vse, kar je možno pri prijavljanju spolnih zlorab. »Če se oseba pri meni spove takšnih gnusnih zločinov, bi ji odrekel odvezo, dokler se ne bi prijavila oblastem. Če bi otrok prišel k meni in mi povedal, da je bil zlorabljen, bi poskrbel, da se pogovor premakne iz spovednice k staršem ali učiteljem, ki bi poskrbeli, da se primer prijavi,« je še dejal predsednik avstralske škofovske konference.