Veliki Britaniji in Evropski uniji uspel preboj v pogajanjih o brexitu
Svet | 08.12.2017, 09:58 Andrej Šinko
Velika Britanija in Evropska komisija sta dosegli dogovor glede brexita, je sporočil predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker po srečanju z britansko premierko Thereso May. Komisija je predlagala voditeljem članic Evropske unije, da naj ocenijo, da je bil dosežen zadosten napredek o temeljnih ločitvenih vprašanjih glede pravic državljanov, finančne poravnave in vprašanja meje na irskem otoku. O tem bodo voditelji odločali prihodnji petek, potrditev pa prinaša začetek druge faze pogajanj, o pogovorih o prihodnjih odnosih.
»Pogajanja so težka, a dosegli smo prvi preboj,« je poudaril Juncker, ki je zadovoljen s poštenim dogovorom - kompromisom, doseženim z Združenim kraljestvom. Če bo 27 članic potrdilo oceno komisije, je glavni pogajalec unije o brexitu Michel Barnier pripravljen takoj začeti delo glede druge faze pogajanj, je poudaril Juncker in obljubil, da bo Evropski parlament, ki mora ratificirati končni ločitveni dogovor, tesno vpet v proces. Juncker je prepričan, da bodo voditelji prihodnji petek potrdili oceno komisije.
V povezavi s tremi prednostnimi ločitvenimi vprašanji je predsednik komisije poudaril, da vračajo štirim milijonom državljanom gotovost. Njihove pravice do prebivanja, dela in študija ostajajo enake, tudi pravice njihovih otrok in pravice do zdravstvenega varstva in pokojnin; postopki bodo poceni in preprosti, je poudaril.
Glede finančne poravnave je zgolj spomnil na zavezo, da bo Britanija spoštovala svoje obveznosti tudi po letu 2020, glede irskega vprašanja pa je poudaril, da je Britanija zagotovila znatne zaveze v izogib »trdi« meji in za zaščito mirovnega procesa. Juncker je opozoril, da je dela še veliko in da to še ni ločitveni dogovor, temveč zgolj skupno poročilo.
Pred 534 dnevi so Britanci glasovali za izstop iz Evropske unije. Pred 249 dnevi so nas uradno obvestili, da bodo odšli. Čez 477 dni bodo to dejansko storili. Vedno bom žalosten zaradi tega, a zdaj moramo gledati v prihodnost, je dejal Juncker. Ključno je, da unija in Združeno kraljestvo nadaljujeta tesno sodelovanje na področjih, kot so trgovina, raziskave in varnost, je še poudaril Juncker.
Mayeva je poudarila, da so bila pogajanja izjemno težka, da je rezultat terjal popuščanja na obeh straneh, da je v britanskem interesu in da pozdravlja perspektivo premika v naslednjo fazo, ko bo govora o trgovini in varnosti.
Dogovor o pravicah državljanov bo po premierkinih besedah tem omogočil, da še naprej živijo kot doslej, finančni dogovor je pošten do britanskih davkoplačevalcev in bo omogočil osredotočenost na domače prioritete, kot so stanovanja, šole in zdravstvo, dogovor o irskem vprašanju pa bo zagotovil, da na irskem otoku ne bo trdne meje. Mayeva je optimistična glede prihodnjih pogovorov ter upa in pričakuje podporo 27 voditeljev članic unije.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je kmalu po srečanju Junckerja in Mayeve sporočil, da je voditeljem že poslal predlog osnutka smernic, ki jih bodo sprejeli prihodnji teden. Tusk predlaga takojšen začetek pogajanj o prehodnem obdobju.
Mayeva je v Firencah izrazila željo po dveletnem prehodnem obdobju po izstopu iz unije in do sklenitve sporazuma o prihodnjih odnosih, v katerem bi Združeno kraljestvo ostalo del notranjega trga in carinske unije. To naj bi bilo po Tuskovih besedah mogoče pod določenimi pogoji: da Britanija spoštuje celotni pravni red Evropske unije, tudi novo zakonodajo, da spoštuje proračunske zaveze in da sprejme sodni nadzor.
Poleg tega Tusk predlaga začetek pogovorov z Britanijo, v katerih naj bi ta pojasnila svojo vizijo prihodnjih odnosov. »Potrebujemo več jasnosti o tem, kako Združeno kraljestvo vidi prihodnje odnose po odhodu,« je dejal Tusk in preboj opisal kot »osebni uspeh« Mayeve ter poudaril, da je ločevanje vselej težko, še veliko težje pa je ločevanje in obenem vzpostavljanje novega odnosa. Opozoril je tudi, da najtežji izziv šele prihaja.