Pregled domačih dogodkov od 15. decembra do 22. decembra 2017
Slovenija | 23.12.2017, 10:00 Andrej Šinko
Dogajanje v preteklih dneh je zaznamovalo praznovanje ob prihajajočem prazniku samostojnosti in enotnosti, pogovori slovenskega in hrvaškega premierja o arbitražni odločitvi, več napovedi stavk in razglasitev 20. maja za svetovni dan čebel.
CERKEV
Predsednik Slovenske škofovske konference ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je pred dnevom samostojnosti in enotnosti v ljubljanski stolnici daroval sveto mašo za domovino. Čeprav se nam zdi, da danes nimamo razlogov za praznovanje, pa po njegovih besedah ni tako. Zato nas je vse povabil, naj postanemo ustvarjalci države, kakršno si želimo in si jo zaslužimo.
Nadškof Zore je spomnil, kako praznično smo 23. decembra leta 1990 odhajali na plebiscit, saj smo se zavedali, da se dogaja nekaj zgodovinskega. Želeli smo namreč živeti v samostojni, svobodni in neodvisni državi. Danes pa se nam vsiljuje misel, da se sanje niso uresničile. Vendar pa bi morali po njegovih besedah danes še bolj praznovati, saj imamo svojo državo.
»Ljudje, ki so v srcih mrtvi, ljudje, v katerih ni prazničnosti in ponosa na državo, ki nam je bila podarjena, na državo, v kateri nam Bog kliče: „Slovenec, ne boj se, naj ti roke ne omahnejo,“ na državo, za katero so se ljudje borili in za katero so nekateri tudi umrli, takšni ljudje ne bodo sposobni usode te države vzeti v svoje roke,« je dejal nadškof Zore in pozval, da naj sprejmemo zgodovinsko priložnost in odgovornost za prihodnost naše države, kakršno si želimo in kakršno si zaslužimo.
Ljubljanski nadškof Stanislav Zore je v tem tednu v imenu Slovenske škofovske konference izrekel božično poslanico. Škofje v njej poudarjajo, da je Bog na svet poslal svojega Sina, ko je človeštvo spoznalo, da samo ne more iz teme in zla, da samo ne more stopiti na pot odrešenja. Ob tem pa je dodal, da tudi naš čas, kot vsi drugi zgodovinski časi, potrebuje odrešenje.
»V njem je veliko teme, veliko noči. Ljudje potrebujemo zagotovilo, da noč ni končna usoda človeštva. Zato Bog tudi danes pošilja svojega Sina, da bi nam prinesel veselo sporočilo: 'Dete nam je rojeno, Sin nam je dan.' Pomembno pa je, da ga sprejmemo. On, ki je postal človek, nam je dokončno razodel človekovo dostojanstvo in nam podarja mir,« je dejal nadškof Zore, ki tega miru želi vsem družinam, preizkušanim, Slovencem po svetu, politikom, pa tudi bratskim cerkvam.
Da božična skrivnost daje pogum skozi 2000 let pa je izpostavil tudi evangeličanski škof Geza Filo. »Ker naša človeška ljubezen ni absolutna in jo ogrožata greh in smrt, človek potrebuje večno ljubezen, ki bo vzdržala v vseh življenjskih razmerah. Taka večna ljubezen je samo Bog, ki se je sklonil k človeku, zato je njegovo rojstvo zagotovilo vsem in vsakomur, da se lahko v ljubezni podarja drugim,« je povedal škof Filo, ki je zaželel tudi, da bi nas beseda miru in rešitve spremljala vsak trenutek v letu 2018.
V Slovenijo je konec preteklega tedna prispel plamen Luči Miru iz Betlehema, ki simbolizira mir in spravo ter spodbuja ljudi k razmišljanju o sočloveku v prazničnem času. Naši skavti so plamen prevzeli na svetovnem sprejemu na Dunaju in ga nato ponesli po Sloveniji, kjer so bile ob tej priložnosti svete maše in krajše slovesnosti. Koordinator akcije Miha Ivanétič je pojasnil, da ima projekt tudi dobrodelno noto. Sredstva pa bodo razdeljena med tri organizacije, in sicer Misijonsko središče, Zavod Živim in projekt Drugi dom. Skavte sta ob tem sprejela tudi premier Miro Cerar in predsednik države Borut Pahor.
Prenovljeni Muzej jaslic Brezje je 17. decembra obeležil prvo leto delovanja. Edinstveno zbirko, ki vsebuje preko 400 različnih eksponatov – jaslic z vseh koncev sveta, si je v tem letu ogledalo več kot 20 tisoč ljudi. Direktorica Romarskega urada Brezje Andreja Eržen Firšt je vesela nad razvojem muzeja, predvsem pa nad sprejetostjo le-tega med ljudmi. Ob tem je dodala, da je zelo zanimivo predvsem to, kako so posamezne jaslice zaznamovane s časom in krajem ustvarjanja. Razstave jaslic so v teh dneh pripravili tudi v več drugih slovenskih krajih.
POLITIKA IN GOSPODARSTVO
Ob dnevu samostojnosti in enotnosti, ki ga bomo praznovali v torek, je v Cankarjevem domu potekala osrednja državna proslava. Pred njo so se poslanci zbrali že na slavnostni seji državnega zbora, na kateri je predsednik republike Borut Pahor izrekel prisego ob začetku novega mandata. Zaprisegel je z besedami, da bo spoštoval ustavni red, ravnal po svoji vesti ter z vsemi močmi deloval za blaginjo Slovenije. Predsednik Pahor sicer vseskozi poudarja, da se trudi delovati povezovalno.
Vsako leto 23. decembra obeležujemo dan ustavnosti, s katerim se spominjamo sprejetja Ustave Republike Slovenije leta 1991. Ta je do danes že doživela nekaj sprememb, nazadnje, ko so poslanci v njo vnesli fiskalno pravilo in spremembe referendumske ureditve. Zadnji poskusi spreminjanja pa so vezani na financiranje zasebnih osnovnih šol.
Srečanje premierjev Slovenije in Hrvaške Mira Cerarja in Andreja Plenkovića v Zagrebu ni prineslo zbližanja stališč glede uveljavitve arbitražne razsodbe. Medtem ko je Cerar vztrajal, da je arbitražna razsodba zavezujoča za obe državi, je Plenković predlagal nov pravni okvir, ki da bi lahko bil temelj za dvostranski dogovor o meji. Cerar je poudaril, da bo Slovenija po 29. decembru, ko se izteče rok za pripravo vsega potrebnega za uresničitev arbitražne razsodbe, začela izvrševati odločbo tam, kjer to lahko naredi sama.
V zvezi z uspehom srečanja pa je Cerar dejal: »Mislim, da je prav, da državljani v Sloveniji in na Hrvaškem, pa tudi da mednarodna skupnost zelo jasno vidi, kakšne so naše pozicije, da je Slovenija država dialoga in hkrati država, ki spoštuje mednarodno in evropsko pravo.«
Za začetek prihodnjega leta je napovedanih več stavk. Potem, ko vlada in sindikati javnega sektorja na pogajanjih o odpravi anomalij za zaposlene nad 26. plačnim razredom niso dosegli dogovora, je 15 sindikatov iz pogajalske skupine, ki jo vodi Jakob Počivavšek, ustanovilo koordinacijo stavkovnih odborov in se dogovorilo, da bodo 24. januarja stavkali. Za prvi mesec prihodnjega leta so stavko napovedali tudi poklicni gasilci, 14. februarja pa zaposleni v vzgoji in izobraževanju. Dva dni prej pa bodo stavkali policisti.
Predstavniki vlade opozarjajo, da zahteve sindikatov skupno znašajo več sto milijonov evrov. Minister za javno upravo Boris Koprivnikar pa stavkovne napovedi razume kot pretirane apetite.
Vlada je Evropski komisiji poslala uradni predlog za spremembo zaveze glede privatizacije NLB. V njem predlaga odložitev postopka prodaje na leto 2018 z namenom, da se zaključi leta 2019. V vmesnem obdobju naj bi bil imenovan upravljalski zastopnik, ki bi v tem času upravljal s to naložbo države. Pristojnosti v prodajnem postopku naj bi sicer obdržal Slovenski državni holding. Pogovori se bodo predvidoma nadaljevali januarja.
Združeni narodi so na slovensko pobudo 20. maj razglasili za svetovni dan čebel. Dan je namenjen predvsem zavedanju o izjemnem pomenu čebel za preživetje človeka. Kmetijski minister Dejan Židan je ob tem dejal, da je treba še več narediti za zaščito čebel in drugih opraševalcev, biti aktivnejši pri zagotavljanju biotske raznovrstnosti in v boju proti svetovni lakoti.
DRUŽBA IN KULTURA
Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve je v Kočevski Reki obeležilo dan prvega postroja Slovenske vojske. Ta je bil 17. decembra pred 27 leti, nato pa se je izoblikovala brigada Moris kot prva poklicna enota vojske. Polkovnik Slovenske vojske Tomaž Kladnik je v nagovoru dejal, da se pripadnost in vrednote vsakega naroda in s tem tudi vojske ohranjajo in negujejo z ustreznim vrednotenjem in spoštovanjem nacionalne preteklosti, predvsem tiste, ki obeležuje izgradnjo njene državnosti.
V ljubljanskem kliničnem centru so vstavili prve srčne spodbujevalnike, pri katerih kirurški rez ni potreben. Micra spodbujevalnik v srce vstavijo s pomočjo punkcije preko vene v dimljah in ga pripnejo na mišico. O prednostih nove metode je kardiolog Igor Zupan povedal: »Poseg je manj invaziven, v telesu je manj tujega materiala, za zanemarit pa ni niti lepotni učinek.« Zupan je dodal še, da je čas posega krajši, prav tako pa je tudi manj zapletov. Novi spodbujevalniki delujejo 10 let, so pa precej držaji od starih.
Pretekli konec tedna je bila na sporedu zadnja oddaja glasbenega šova Znan obraz ima svoj glas. V njej je slavil 20-letni Luka Sešek, sin radijskih zakoncev Jureta in Urše, pa tudi sodelavec oddaje za mlade na Radiu Ognjišče z naslovom A štekaš? Gledalce komercialne televizije in režijo je prepričal z izjemnim pevskim in igralskim talentom.
ŠPORT
Slovenski paraplavalec Darko Đurić je na odprtem prvenstvu Nizozemske v 25-metrskih bazenih dvakrat dosegel nov svetovni rekord na 50 metrov delfin. Razdaljo je v kvalifikacijah premagal v času 44,37 sekunde, v finalu pa je izid popravil na 43,13. Prejšnji rekord je imel v lasti Čeh Arnost Petraček.
Slovenski smučar Žan Kranjec se je konec preteklega tedna v Alta Badii prvič v karieri zavihtel na veleslalomske stopničke v svetovnem pokalu in na novo spisal tudi zgodovino slovenskega alpskega smučanja.
Slovenski smučar prostega sloga Filip Flisar pa se počasi vrača na vrh. Na tekmi v Italiji je v smučarskem krosu osvojil 5. mesto.
Slovenski reprezentančni vratar Jan Oblak je po izboru ugledne angleške nogometne revije Four Four Two najboljši vratar leta 2017. V razvrstitvi najboljših stotih nogometašev pa je Oblak na 12. mestu. Na prvo mesto je revija uvrstila argentinskega zvezdnika Barcelone Lionela Messija.