Pokrajina Katalonija v Španiji
Odstavljeni voditelj Pudgdemont zbežal v Belgijo?
Svet | 30.10.2017, 14:57
Večina katalonskih javnih uslužbencev je danes kljub pozivu odstavljenih katalonskih oblasti k "demokratičnemu nasprotovanju" ukrepom Madrida prišla na delo. Katalonski parlament pa je odpovedal zasedanje, kar nakazuje, da sprejema razpustitev. Špansko tožilstvo je medtem proti odstavljenemu predsedniku Puigdemontu in članom njegove vlade vložilo obtožnice, v katerih jim med drugim očita upor in nezakonito prisvajanje javnih sredstev, a mediji poročajo, da odstavljenega voditelja sploh ni več v državi.
Po petkovi razglasitvi neodvisnosti Katalonije so se zadeve začele zapletati. Jasno je bilo, da Madrid tega ne bo mirno prenesel, sprožil je nekatere že prej napovedane ukrepe, v državi je začelo vreti, saj je bilo med ljudmi vedno več takih, ki neodvisnosti ne podpirajo. Včeraj se je na ulicah Barcelone zbralo več sto tisoč ljudi, po nekaterih navedbah naj bi jih bilo celo milijon, ki Pudgdemontu niso izražali naklonjenosti.
"Naj živi Španija", "Pudždemon naj gre v zapor", je bilo slišati med protesti. Ena od Katalonk je dejala: "Mi, ki se čutimo Katalonce in Špance, smo zelo žalostni, predvsem zaradi napetosti in ker se je ustvaril problem, ki ga prej ni bilo."
Danes je tudi v Španiji nov delovni dan in mineva v pričakovanju, kaj sledi. Zjutraj so bile razmere še mirne, nekatera glavna katalonska civilnodružbena gibanja, ki podpirajo samostojnost Katalonije, so javne uslužbence pozvala k državljanski nepokorščini in neupoštevanju ukazov španske vlade, vendar pa je večina uslužbencev - med njimi učitelji, policisti in gasilci - danes na svojih delovnih mestih, poroča Reuters.
Pri svojem pa vztrajajo redki člani odstavljene katalonske vlade. Med drugim je fotografijo sebe v pisarni in s časnikom z datumom 30. oktober 2017 na mizi objavil nekdanji minister za promet Josep Rull. A kmalu zatem naj bi ga policija pospremila iz pisarne. Drugih odstavljenih ministrov v pisarnah ni bilo, so pa prišli na delo nekateri njihovi uslužbenci. Vlada Mariana Rajoyja je sicer napovedala, da bodo vse odpustili, a naj bi jim dali najprej nekaj ur časa, da pospravijo pisarne in zberejo vse svoje osebne stvari.
Zdaj že nekdanji predsednik Katalonije Carles Puigdemont je medtem zjutraj na Instagramu objavil fotografijo dvorišča vladne palače s pripisom "dobro jutro", vendar pa ni jasno, kdaj je fotografija nastala. Da so dvomi upravičeni, se je potrdilo nekoliko pozneje. Potem ko ga ves dan ni bilo na spregled, je vse več medijev začelo poročati, da je skupaj z nekaterimi člani vlade zbežal v Bruselj, kjer naj bi popoldne dali izjavo za medije. Belgijski državni sekretar, ki je pristojen za migracije, je že včeraj nakazal, da bi lahko Puigdemont dobil politični azil. Kot smo poročali, je bila napoved, da bo proti njemu in drugim ministrom odstavljene katalonske vlade vložena obtožnica, že nekaj dni v zraku, danes se je to tudi zgodilo. Špansko tožilstvo jim med drugim očita upor in nezakonito prisvajanje javnih sredstev, je danes sporočil generalni tožilec Jose Manuel Maza. Za očitana dejanja naj bi jim grozilo kar do 30 let zapora. Obtožene bodo povabili na zaslišanje, tudi aretacija in preiskovalni zapor nista izključena. Po pisanju španskih medijev naj bi bilo skupno obtoženih 20 oseb.
Madrid naj bi tako danes v Kataloniji prevzel posle in tako naj bi ostalo najmanj do predčasnih regionalnih volitev 21. decembra.