Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Avbelj: Tudi državljani se moramo približati Evropski uniji

Svet | 30.10.2017, 12:57

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je pred kratkim razgrnil niz ambicioznih predlogov za enotnejšo, močnejšo in bolj demokratično Evropsko unijo, ki bo zmogla osvojiti srca in glave svojih državljanov. Med njimi je ideja o združitvi predsedniških položajev ustanov povezave, saj je prepričan, da bi ta delovala bolje, če bi jo krmaril en kapitan. Slišal je že nekaj pomislekov.

Čeprav gre za prvi predlog, ki je zdaj tudi uradno na mizi, ideja o združitvi položajev predsednikov ustanov Evropske unije ni nova. Po besedah strokovnjaka za evropsko pravo dr. Mateja Avblja sega v čas nastanka lizbonske pogodbe leta 2009, ki je predvidela stalnega predsednika Evropskega sveta. "Že takrat so nekatere države članice in tradicionalni akterji v Bruslju želeli okrepiti moč ene osebe, ki bi bila prepoznavna v Evropski uniji. Kmalu po ustanovitvi predsednika Evropskega sveta so tako imenovane skupine razmisleka in tudi nekateri evropski komisarji predlagali, da bi se storilo točno to, kar zdaj predlaga Juncker."

Dr. Avbelj je spomnil, da Evropska komisija in Evropski svet oziroma predsedujoča tema ustanovama opravljata različne naloge in predstavljata različne interese. "Na eni strani imamo supra nacionalni interes, na drugi medvladni interes. Ti dve instituciji sta tudi različno oblikovani, predsednika sta različno voljena."

Srž združitve omenjenih funkcij je po besedah dr. Avblja na nek način v učinkovitosti. "Ne toliko v učinkovitosti delovanja Evropske unije kot v učinkovitosti približanja Evropske unije državljanom. Vemo, da Evropska unija po mnenju nekaterih trpi zaradi demokratičnega primanjkljaja, da jo ljudje premalo poznajo. Nekateri so mnenja, v tej smeri gre tudi Junckerjev predlog, da bi z enim predsednikom, s katerim bi se lahko državljani Evropske unije poistovetili, tako kot to velja v ZDA, odpravili ali vsaj zmanjšali demokratični primanjkljaj." Dr. Avbelj je zadržan do kritik, ki so se zvrstile, a ker jih ni malo, ne verjame, da bi ideja v kratkem lahko ugledala luč sveta.

Dr. Avbelj je še prepričan, da ni le Evropska unija tista, ki se mora približati svojim državljanom, tudi ti se morajo približati njej.

Svet, Evropska Unija
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...