Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Avbelj: Tudi državljani se moramo približati Evropski uniji

Svet | 30.10.2017, 12:57

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je pred kratkim razgrnil niz ambicioznih predlogov za enotnejšo, močnejšo in bolj demokratično Evropsko unijo, ki bo zmogla osvojiti srca in glave svojih državljanov. Med njimi je ideja o združitvi predsedniških položajev ustanov povezave, saj je prepričan, da bi ta delovala bolje, če bi jo krmaril en kapitan. Slišal je že nekaj pomislekov.

Čeprav gre za prvi predlog, ki je zdaj tudi uradno na mizi, ideja o združitvi položajev predsednikov ustanov Evropske unije ni nova. Po besedah strokovnjaka za evropsko pravo dr. Mateja Avblja sega v čas nastanka lizbonske pogodbe leta 2009, ki je predvidela stalnega predsednika Evropskega sveta. "Že takrat so nekatere države članice in tradicionalni akterji v Bruslju želeli okrepiti moč ene osebe, ki bi bila prepoznavna v Evropski uniji. Kmalu po ustanovitvi predsednika Evropskega sveta so tako imenovane skupine razmisleka in tudi nekateri evropski komisarji predlagali, da bi se storilo točno to, kar zdaj predlaga Juncker."

Dr. Avbelj je spomnil, da Evropska komisija in Evropski svet oziroma predsedujoča tema ustanovama opravljata različne naloge in predstavljata različne interese. "Na eni strani imamo supra nacionalni interes, na drugi medvladni interes. Ti dve instituciji sta tudi različno oblikovani, predsednika sta različno voljena."

Srž združitve omenjenih funkcij je po besedah dr. Avblja na nek način v učinkovitosti. "Ne toliko v učinkovitosti delovanja Evropske unije kot v učinkovitosti približanja Evropske unije državljanom. Vemo, da Evropska unija po mnenju nekaterih trpi zaradi demokratičnega primanjkljaja, da jo ljudje premalo poznajo. Nekateri so mnenja, v tej smeri gre tudi Junckerjev predlog, da bi z enim predsednikom, s katerim bi se lahko državljani Evropske unije poistovetili, tako kot to velja v ZDA, odpravili ali vsaj zmanjšali demokratični primanjkljaj." Dr. Avbelj je zadržan do kritik, ki so se zvrstile, a ker jih ni malo, ne verjame, da bi ideja v kratkem lahko ugledala luč sveta.

Dr. Avbelj je še prepričan, da ni le Evropska unija tista, ki se mora približati svojim državljanom, tudi ti se morajo približati njej.

Svet, Evropska Unija
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...