ZDA za bolj usmerjeno pomoč preganjanim kristjanom na Bližnjem vzhodu
Svet | 27.10.2017, 15:52
Razmere na severu Iraka ostajajo napete, kar skrbi tamkajšnje kristjane. Najnovejši spopadi med silami vlade iz Bagdada in kurdskimi milicami bi namreč zaradi različnih okoliščin lahko ogrozili vračanje razseljenih družin na planoto Ninive. O krizi so v minulih dneh razpravljali tudi iraški škofje, ki so pozvali k prizadevanjem za mir, iskrenemu dialogu ter hoji po poti pravičnosti in spoštovanja, ki bo vodila v enotnost in varnost na območju. V ZDA so se medtem odločili za bolj direktno pomoč preganjani krščanski skupnosti na Bližnjem vzhodu.
Najnovejši spopadi med iraško vojsko in pešmergami so izbruhnili po nedavnem referendumu o neodvisnosti Kurdistana, na katerem je več kot 90 odstotkov volivcev podprlo idejo o lastni državi. Kaldejski duhovnik iz Mosula Paolo Thabit Mekko je ocenil, da bi lahko napetosti negativno vplivale na vračanje kristjanov in ostalih na svoje domove po vaseh na planoti Ninive, od koder so pred leti pobegnili pred skrajneži Islamske države. Upa, da zdajšnje negotove razmere ne bodo trajale dolgo.
Da bi zaradi dejanj džihadistov kristjani lahko izginili iz nekaterih delov Bližnjega vzhoda, je medtem ocenil podpredsednik ZDA Mike Pence. V tem tednu je sporočil, da jim je predsednik ZDA Donald Trump zato obljubil bolj usmerjeno pomoč. Odločil se je zaobiti programe Združenih narodov in agencij, ki jih podpirajo, saj meni, da niso učinkoviti. Vsem preganjanim zaradi vere želi sredstva nameniti prek organizacij, kot so na primer Kolumbovi vitezi in Pomoč Cerkvi v stiski. Te že dolgo opozarjajo, da pomoč Združenih narodov ne doseže kristjanov in ostalih verskih manjšin na Bližnjem vzhodu. V begunska taborišča, kjer jo običajno delijo, se namreč v veliki meri zatekajo le muslimani, ostali streho nad glavo iščejo v cerkvah, samostanih in župnijah.