Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko
Zastava OZN (foto: Wikipedija)
Zastava OZN

Ob dnevu Združenih narodov svarila pred številnimi aktualnimi izzivi

Svet | 24.10.2017, 11:38

Združeni narodi praznujejo. 24. oktobra leta 1945 je začela veljati ustanovna listina, ki opredeljuje cilje in načela svetovne organizacije ter poudarja miroljubno reševanje sporov in spoštovanje mednarodnega prava kot temeljni vrednoti mednarodnega miru in varnosti.

V svoji dvainsedemdesetletni zgodovini so Združeni narodi ter njegove specializirane agencije, skladi in programi pomembno prispevali k varovanju mednarodnega miru in varnosti, spoštovanju človekovih pravic in mednarodnega prava, razvoju in odpravi revščine ter k izboljšanju dobrobiti ljudi po vsem svetu. Generalni sekretar Antonio Guterres je v video nagovoru ob dnevu Združenih narodov opozoril, da se svet sooča s številnimi izzivi, med katerimi je naštel vse širše konflikte, neenakost, ekstremne vremenske pojave, nestrpnost in varnostne grožnje, vključno z jedrskim orožjem. Kot je dodal, imamo orodje in sredstva, da jih premagamo. Potrebujemo le še voljo. "Svetovni problemi presegajo meje. Da bi spremenili prihodnost, moramo preseči medsebojne razlike. Ko bomo dosegli človekove pravice in človeško dostojanstvo za vse ljudi, bodo oni zgradili miren, trajnosten in pravičen svet."

V Združenih narodih so dejavne številne ustanove in verske skupnosti. Frančiškani imajo tam svoj organ, ki se imenuje frančiškanstvo. V preteklih dneh se je v Sloveniji mudil generalni minister frančiškanov Michael Perry, ki je za naš radio med drugim povedal, da tako na višje ravni prinašajo sporočilo človekovih pravic in miru, sporočilo skrbi za uboge in za okolje. "Srečujemo se z ambasadorji različnih držav pri Združenih narodih. To delamo na zelo profesionalen način: preučujemo dokumente, misije Združenih narodov, preučujemo tematike, ki jih obravnava varnostni svet in ostali organi ter prinašamo glas od spodaj, frančiškani namreč delujemo med ljudmi od spodaj, recimo v Mindanau (Filipini, op. prev.), kjer frančiškani delujejo tudi z ostalimi kristjani in muslimani za dialog za mir. To sporočilo prenesemo v Združene narode: povemo, kaj smo slišali med ljudmi in kakšne so njihove skrbi. Bratje in sestre v Kolumbiji ali v Peruju prenesejo skrbi na področju rudarstva, potem v Kongu, kjer je več zlorabe naravnega okolja. Njihove zgodbe prenesemo naprej v razumljivem jeziku zagotavljanja človekovih pravic." Kot je dodal Perry, frančiškani v Švici, New Yorku in ostalih uradih Združenih narodov govorijo v jeziku miru in stabilnosti ter skrbi za prihodnost našega planeta.

Svet, Cerkev po svetu
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...