Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Spoznanje več, predsodek manj: Bodi vroč ali hladen, nikakor pa ne mlačen

Slovenija | 12.09.2017, 11:19 Rok Mihevc

V tokratni oddaji »Spoznanje več, predsodek manj« smo gostili akademika in zaslužnega profesorja dr. Janeza Juhanta. Ob začetku šolskega leta sta z voditeljem Jožetom Bartoljem govorila o šoli in verski vzgoji.

Blagoslov šole na Polici pri Grosupljem

Uvodoma sta se dotaknila živahne debate v medijih glede blagoslova nove šole na Polici pri Grosupljem. Po besedah Juhanta žolčni komentar novinarke Dnevnika o ločenosti Cerkve in države priča o tem, da je v Sloveniji glede verskih zadev še marsikaj nedorečeno. »Osebno to ocenjujem kot relikte, ostanke polpreteklega režima, s katerim nekateri skušajo vse, kar je verskega, izriniti iz javnosti.«

»V primeru, da do tega blagoslova ne bi smelo priti, bi bilo kršeno načelo lokalne samouprave,« ugotavlja Juhant. »In na tem temelji demokracija. Da ljudje v svojem okolju odločajo o svojih zadevah, dokler s tem ne kršijo in prizadenejo kogarkoli. Tukaj so se z blagoslovom krajani, v soglasju z vodstvom šole in županom, odločili, da to spada k njihovemu odnosu do družbe in šole.«

Ob tem je Juhant kritičen do posameznikov, ki vseskozi skušajo v naši družbi uveljavljati ločitev Cerkve od države, kot neko merilo, po katerem se je treba točno ločiti in deliti ljudi na verne in neverne. »S tem se uveljavlja prepričanje, da smo kristjani lahko kristjani samo po svojem srčnem prepričanju, tega pa ne smemo povedati javno in smo za v zakristijo. To je osnovno kršenje načela ustave. Država mora poskrbeti za to, da se spoštuje svoboda vsakega človeka.«

Ta blagoslov šole ni ogrožal nikogar, saj je bil v skladu s pravico vernih ljudi, ki so izrazili svoje prepričanje, je prepričan naš sogovornik. »To je bilo včasih v krščanskem življenju čisto normalno, saj smo kristjani prepričani, da je vsako dobro delo potrebno začeti s križem in blagoslovom.« Juhant se še čudi, zakaj takšna žolčna debata okoli te blagoslovitve.

Bodi vroč ali hladen, nikakor pa ne mlačen

»Pomembno je, da se kristjani in starši, če jim je kaj do verske vzgoje in hočejo, da bo ta imela nek odmev v otrokovem življenju, opozarjajo na težave, ki jih ima človek z vero v sodobnem svetu,« je opozoril Juhant. Pri tem pa je nujno potrebna odločnost. »S pogumom in srčnostjo lahko svoje prepričanje sami izpovemo. To danes ni lahko, a s tem bomo tudi sami bolje živeli, prav tako bodo v skupnosti stvari bolj jasno tekle.«

Profesor meni, da je najtežje reševati odnose, ki niso razjasnjeni, zato so take razprave dobrodošle, »ker nam vsem sprašujejo vest, kako se tudi sam odločam.« Zato spodbuja, da smo bolj odločni v sebi, družbi in odnosu do drugih ljudi. »Le na podlagi tega lahko pride do dialoga, ki predstavlja resnico.«

Slovenija, Oddaje
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...