Štefan IskraŠtefan Iskra
Aleš KarbaAleš Karba
Tone GorjupTone Gorjup

O nasilju v Mjanmaru bo razpravljal Varnostni svet Združenih narodov

Svet | 12.09.2017, 11:01

Vlada v Mjanmaru, nekdanji Burmi, je zavrnila prekinitev ognja, h kateremu je prek družbenega omrežja Twitter pozvala oborožena skupina muslimanske manjšine Rohinga. Ta je enomesečno premierje v regiji Rakhine razglasila, da bi omogočila človekoljubno pomoč vsem žrtvam trenutne krize. Naj sprejme ponujeno roko, so oblasti ter policijo in vojsko pozvali tudi novinarji, a tiskovni predstavnik voditeljice Aung San Su Či je sporočil, da se ne pogajajo s teroristi. O nasilju v državi bo na pobudo Velike Britanije in Švedske razpravljal Varnostni svet Združenih narodov.

Zaradi spopadov, ki trajajo že slabe tri tedne, je v sosednji Bangladeš pobegnilo približno 300.000 Rohing, razseljenih je tudi blizu 30.000 pripadnikov ostalih etničnih skupin z območja. Begunci, ki so se zatekli v Bangladeš, po poročanju AsiaNews pripovedujejo, da so vladne sile in budisti brez razlikovanja pobijali njihove sovaščane in zažigali domove. Ostale etnične skupine po drugi strani pričujejo o številnih grozodejstvih muslimanov. Oblasti trdijo, da Rohinge sami podtikajo ogenj v svoja prebivališča, da bi širili strah in bes proti državi.

Svet
Novinar Peter Merše (photo: Tanka Dominko) Novinar Peter Merše (photo: Tanka Dominko)

Peter Merše o najpogostejših predsodkih o politiki

»Prvi predsodek je, da so v politiki vsi isti, in drugi, da če bo na oblasti druga stran, bo pa vse drugače,« je novinar Peter Merše odgovoril na prvo vprašanje v oddaji Spoznanje več, predsodek ...