Papež pri avdienci
Papež v knjigi francoskega sociologa: Zakonska zveza je le med moškim in žensko
Svet | 05.09.2017, 13:01 Marjana Debevec
Jutri bo izšla knjiga pogovorov francoskega sociologa Dominqueja Woltona s papežem Frančiškom z naslovom: Politika in družba. Knjigo je avtor razdelil na osem poglavij, ki obravnavajo vojno in mir, religije in politiko, Evropo in kulturno raznolikost, kulturo in komunikacijo, čas in veselje, usmiljenje, tradicijo in usodo. Zadnji del knjige je posvečen liku papeža Bergoglia.
Francoski sociolog je v pogovoru s papežem Frančiškom odprl mnogo vprašanj. Ko sta se dotaknila teme migrantov, še posebej afriških, ki bežijo zaradi revščine in vojn, je sveti oče poudaril, da je Evropa izkoriščala Afriko, ki je danes revna dežela, potrebna vlaganj, da bi lahko povečala zaposlenost. Evropa ima zato veliko odgovornost. Če bodo ljudje dobili službo in če se bodo končale vojne, jim ne bo treba bežati. »Kdo pa ustvarja vojno? Kdo jim daje orožje? Mi«, je bil odločen Frančišek.
V Evropi namreč sveti oče danes ne vidi več osebnosti kot sta bila Schumann in Adenauer, ampak vidi celino, ki se boji in se zapira. Vsekakor pa se mu ne zdi prav, da krščanske korenine niso omenjene v evropski ustavi.
Zatem je kot primer navedel Francijo, kjer ne najdemo zdrave laičnosti države, ampak je religija smatrana kot neka subkultura. Potrebno se je odpreti presežnemu, je prepričan papež.
Na vprašanje o Cerkvi je papež dejal, da je ne sestavljajo le hierarhija in kler, ampak ljudstvo. »Če želiš spoznati Cerkev, pojdi v vas, kjer se živi življenje Cerkve, ali pa v bolnišnico, kjer mnogi kristjani pomagajo bolnikom, ali pa v uboge dežele, kjer misijonarji darujejo svoje življenje«, je dejal.
Sicer pa se je papež Frančišek dotaknil tudi vprašanja Cerkvene morale, ki je vedno posledica srečanja z Jezusom. Pogosto smo namreč pred skušnjavo, da bi izpostavljali samo pravila. Povabil je, da bi družine, ki imajo težave, sprejeli, spremljali, razločevali primer od primera, vključevali. Žal pa se vse vrti le okrog tega ali smejo prejemati obhajilo ali ne. Veliki ljudje pa so tisti, ki vidijo preko, kot na primer misijonarji.
Zakonska zveza je po papeževih besedah tako za Cerkev kot tudi za vse človeštvo le med enim moškim in eno žensko. To je namreč v naravi same stvari. Z resnico se ne smemo igrati, je zatrdil. Ob tem je znova obsodil teorijo spola, ki se jo otroci učijo že v šoli in takšna vzgoja vodi do napačnih odločitev in prepričanj.
O dialogu z islamom je povedal, da dobro napreduje, še posebej z univerzo Al-Azhar. Vendar pa bi morali muslimani kritično, z zgodovinskega zornega kota, kot je to storila Katoliška Cerkev, znova preštudirati Koran.