Radio Ognjišče
Severnokorejske grožnje usmerjene proti ZDA ali Kitajski?
Svet | 04.09.2017, 12:46 Marta Jerebič
Napetost na korejskem polotoku vse bolj narašča. Potem ko je Pjongjang včeraj izvedel poskus z vodikovo bombo, ki je bila 5-krat močnejša, kot so jo ZDA leta 1945 odvrgle na Nagasaki, je Južna Koreja danes opravila simulacijo napada na svojo severno sosedo. Skupaj z ZDA bo okrepila tudi protiraketni obrambni sistem, saj ocenjuje, da se Severna Koreja najverjetneje pripravlja na izstrelitev medcelinske balistične rakete. Z vsega sveta prihajajo pozivi k umiritvi razmer, več držav pa od Varnostnega sveta Združenih narodov zahteva ostrejše sankcije, s katerimi bi popolnoma izolirali Severno Korejo in jo prisilili, da se v zvezi z jedrskim programom usede za pogajalsko mizo. Varnostni svet bo o tem razpravljal popoldne. Korejski verski voditelji medtem pomoč in molitve iščejo pri papežu.
Poziv ZDA, Južne Koreje in Japonske k ostrejšemu izvrševanju sankcij proti Severni Koreji je namenjen predvsem Kitajski, saj ostaja glavna ekonomska podpora Pjongjanga. Severna Koreja namreč s Kitajsko opravi 90 odstotkov trgovinske menjave. Peking je danes uradno protestiral proti jedrskemu poskusu Severne Koreje, ni pa sporočil, ali bo podprl morebitne nove sankcije proti režimu.
Kitajska je sicer vse bolj odločna pri izvrševanju sankcij, zato nekateri analitiki menijo, da
severnokorejski jedrski poskusi niso usmerjeni proti ZDA, ampak Kitajski, saj do njih prihaja vsakič, ko Kitajska pripravlja nek večji dogodek. Tokrat je bilo to srečanje skupine Brics, aprila je do jedrskega poskusa prišlo pred srečanjem kitajskega in ameriškega predsednika na Floridi. Da Severna Koreja s tem spravlja Kitajsko v zadrego, je v svojem tvitu zapisal tudi ameriški predsednik Donald Trump.
Sicer pa je ameriški obrambni sekretar James Mattis dejal: »ZDA bodo na vsako grožnjo njim, njenim ozemljem ali zaveznikom odgovorile z obsežnim vojaškim odzivom, ki bo tako učinkovit kot uničujoč.« Trump je na vprašanje novinarjev, ali bodo ZDA napadle Severno Korejo, odgovoril: »Bomo videli«.
Korejski verski voditelji medtem za pomoč in molitev prosijo papeža Frančiška. »Poklicani smo biti glasniki miru,« jim je v soboto v Vatikanu dejal sveti oče in jih pozval k oznanjevanju nenasilja in dejanjem, ki nasprotujejo retoriki sovraštva.
Cerkev v Južni Koreji si sicer že ves čas prizadeva za jedrsko razoroževanje in gradnjo miru na korejskem polotoku.