Poljsko pri reformi pravosodja podprla Madžarska
Evropska Unija | 21.07.2017, 14:37 Petra Stopar
Le nekaj ur potem, ko je spodnji dom poljskega parlamenta včeraj potrdil enega od novih zakonov pravosodja, so Poljaki odšli na ulice več mest. Novi zakon, po katerem bo vrhovne sodnike lahko imenoval parlament, mora potrditi še senat. Medtem ko opozicija in vrh Evropske unije v reformi vidita rušenje evropskih vrednot, pa je poljska vlada prepričana o njeni nujnosti za vse državljane.
V poljskem senatu ima tako kot v sejmu večino vladajoča stranka Zakon in pravičnost Jaroslawa Kaczynskega. Zakon mora podpisati tudi predsednik države Andrzej Duda.
Na ulicah Varšave je sinoči več tisoč ljudi protestiralo proti vladni pravosodni reformi. Po navedbah organizatorjev se je pred predsednikovo stavbo zbralo 50.000 ljudi, policija pa trdi, da jih je bilo 14.000. Dudo so pozvali, naj na zakon vloži veto.
Zaskrbljenost zaradi dogodkov v njegovi domači Poljski je včeraj izrazil nekdanji poljski premier, zdaj predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. Po njegovem so spremembe v pravosodju v nasprotju z evropskimi vrednotami in standardi, z njimi pa tvegajo škodovanje ugledu Poljske. Že predvčerajšnjim je Evropska komisija Varšavi zagrozila, da bo sprožila 7. člen pogodbe EU, ki v skrajnem primeru sistemskih groženj pravni državi predvideva začasen odvzem glasovalnih pravic kršiteljici. V Bruslju namreč pravosodno reformo vidijo kot »bistveno povečanje sistemske grožnje pravni državi«.
Poljska vlada pojasnjuje, da je reforma potrebna, da bi ustanove lahko služile vsem, ne le elitam, ki so po njenem jedro opozicije. Premierka Beata Szydlo je v televizijskem nagovoru dejala: »Ne bomo dopustili pritiska. Ne bomo se pustili ustrahovati tistim, ki v Poljski branijo interese elite. Stranka Zakon in pravičnost bo v skladu z volilnimi obljubami popravila razmere v sodstvu. Poljska je na pravi poti. Poljaki se počutijo varnejše. Kot premierka sem vam dolžna zagotoviti, da agresija in frustracija elit ne bosta ustavili teh sprememb.«
Poljsko je pri njenih prizadevanjih podprla Madžarska. Njen zunanji minister Peter Szijjarto je opozorila Bruslja označil za »lov na čarovnice« in vpletanje v notranje zadeve več evropskih držav, ki odkrito in iskreno govorijo o evropskih izzivih ter zanje ponujajo tudi učinkovite rešitve. Poudaril je, da Madžarska v prijateljstvu in solidarnosti Poljski stoji ob strani.