Nova dognanja o torinskem prtu: vsebuje kri trpečega človeka
Svet | 19.07.2017, 08:41 Marjana Debevec
Najnovejša raziskava slovitega Torinskega prta, v katerega naj bi po smrti na križu zavili Jezusa Kristusa, kaže, da so na njem prisotne sledi krvi žrtve, ki je bila mučena, poroča Domovina. To dognanje zavrača trditev, da gre za srednjeveški ponaredek, na katerega je bila podoba Kristusa naslikana z barvo, piše Catholic News Agency.
Zelo majhni delčki na lanenih vlaknih prta pričajo o velikem trpljenju osebe, ki je bila zavita v ta mrtvaški prt, je povedal Elvio Carlino iz italijanskega Inštituta za kristalografijo. Ti nanodelci imajo po besedah profesorja Giulia Fantija iz Univerze v Padovi, nenavadno strukturo, velikost in porazdelitev, ki ni tipična za zdravega človeka. Kažejo namreč visoke vrednosti snovi, imenovane kreatinin in feritin, ki so značilne za bolnike, ki kažejo serije travm, recimo zaradi mučenja. Vse to kaže na nasilno smrt človeka, ki je bil zavit v Torinski prt.
Rezultati dognanj, ki so jih avtorji objavili v ameriški znanstveni reviji PlosOne, nasprotujejo trditvam, da je podoba na Torinskem prtu naslikana z barvo, kot pravijo tisti, ki podpirajo teorijo o srednjeveškem ponaredku.
Torinski prt sicer sodi med dobro znane relikvije, ki jih povezujejo s trpljenjem Jezusa Kristusa in je bil v krščanski skupnosti skozi stoletja prenašan iz roda v rod kot pristen mrtvaški prt Jezusa Kristusa.
Predvsem v zadnjem stoletju je bil predmet obsežnih znanstvenih raziskav, ki so skušale ugotoviti njegovo pristnost in izvor podobe obraza in telesa s prta – sprednjega in zadnjega dela, ki se pokaže v negativu.
Katoliška cerkev sicer uradnega stališča do avtentičnosti prta še ni zavzela. Trenutno je spravljen v katedrali sv. Janeza Krstnika v Torinu, a je zelo redko postavljen na ogled javnosti. Ob svojem obisku v katedrali junija 2015 je pred njim molil tudi papež Frančišek.