Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Putin in Trump z dogovorom o prekinitvi ognja na jugozahodu Sirije

Svet | 07.07.2017, 20:45 Andrej Šinko

V Hamburgu se je danes začelo dvodnevno srečanje državnih voditeljev razvitih in hitro razvijajočih se držav, članic skupine G20. Prvi dan srečanja je bil v znamenju pozivov za prosto trgovino in spoštovanje pariškega podnebnega sporazuma večine sodelujočih, razen ZDA. Vrh so zaznamovali tudi nasilni protesti protiglobalistov in dvostransko srečanje med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in njegovim ruskim kolegom Vladimirjem Putinom.

Predsednika Rusija in ZDA, Vladimir Putin in Donald Trump, sta se ob robu vrha G20 v Hamburgu na svojem prvem srečanju dogovorila o prekinitvi ognja na jugozahodu Sirije. Prekinitev ognja, v katerega bo vključena tudi Jordanija, naj bi začela veljati v nedeljo, je po srečanju potrdil ameriški državni sekretar Rex Tillerson. Ob tem je dodal, da gre za pomembno regijo v Siriji in izrazil upanje, da bodo prekinitev spopadov kasneje razširili na druge predele Sirije.

Glede prihodnosti sirskega predsednika Bašarja al Asada je ponovil stališče ZDA, da za Washington v politični prihodnosti Sirije ni mesta za družino Asad. Priznal je, da še ni sprejeta odločitev, kako naj bi potekala morebitna predaja oblasti in odstop Asada.

Ameriški državni sekretar je poudaril, da je ruski predsednik v Hamburgu zanikal kakršnokoli vpletanje v ameriške predsedniške volitve lani. Trump je večkrat z njim načel to temo, je še dejal Tillerson.

Putin sam pa je po srečanju s predsednikom ZDA sporočil, da se je s Trumpom pogovarjal o krizi v Ukrajini in Siriji ter boju proti terorizmu in kibernetskem kriminalu. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ob tem pojasnil, da sta se predsednika obeh držav osredotočila na konkretne zadeve, pogovori pa so potrdili, da ju vodijo nacionalni interesi. Dodal je, da sta se Putin in Trump dogovorila o vzpostavitvi posebne rusko-ameriške delovne skupine, ki se bo ukvarjala z varnostjo na svetovnem spletu.

Kaj so se dogovorili voditelji G20?

Gostiteljica, nemška kanclerka Angela Merkel, je ob koncu prvega dne priznala, da je pred pogajalci o besedilu sklepne deklaracije še težavno delo. Iz osnutka izjave, ki so ga pridobile nekatere tuje tiskovne agencije, je razvidno se bodo svetovni voditelji na vrhu G20 ogradili od skeptičnega stališča predsednika ZDA Donalda Trumpa do podnebnih sprememb.

V izjavi naj bi ostali voditelji skupine razvitih in hitro razvijajočih se držav poudarili, da pariškega podnebnega sporazuma ni mogoče preklicati, da imajo obveznosti do sporazuma in da sprejemajo na znanje odločitev Washingtona o izstopu iz sporazuma.

Trump je sicer bil prvi govornik na prvem delovnem zasedanju vrha G20 na temo gospodarstva in trgovine. Kot so ob tem v Hamburgu dejali nekateri diplomati, je ameriški predsednik svoj govor izkoristil za lastno hvalo.

Po Trumpu je spregovoril predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, ki se je po navedbah diplomatskih virov jasno ogradil od ameriškega predsednika in se v imenu Evropske unije zavzel za odprto, mulilaterarno trgovino ter spregovoril o v četrtek doseženem dogovoru med unijo in Japonsko o trgovinskem sporazumu.

Tudi države skupine Brics, Rusija, Brazilija, Indija, Kitajska in Južna Afrika, so se v Hamburgu zavzele za uravnoteženo in odrto svetovno gospodarstvu in proti protekcionizmu. Kot je razvidno iz njihove skupne izjave, države Bricsa tudi pozivajo mednarodno skupnost k uresničitvi pariškega podnebnega sporazuma.

Za prosto in pošteno trgovino se je zavzela tudi nemška kanclerka, a priznala, da so pogovori o kompromisu na to temo zelo težavni.

Začetek vrha je zaznamovala tudi Severna Koreja. ZDA, Japonska in Južna Koreja so pozvale k novim sankcijam proti Pjongjangu, ruski predsednik pa k ohranitvi treznih glav. Južna Koreja je dodatno sporočila, da jedrsko orožje ne bo rešilo Severne Koreje.

Protestniki vztrajajo

V Hamburgu tudi današnji dan ni minil brez nasilnih protestov nasprotnikov globalizacije. Policija je ponovno uporabila vodni top. Do območja, na katerem protesti niso dovoljeni, so protestniki - šlo naj bi za pripadnike okoljevarstvene organizacije Greenpeace - med drugim poskušali priti celo s 15 čolni prek reke Elbe. Ko so se približali policijski barikadi, so poskakali v vodo, nakar jih je odpeljala policija.

Kot je še sporočila nemška policija, je bilo v petek resno poškodovanih 11 udeležencev protestov, ki so med begom pred policijo poskušali preplezati mrežno ograjo. Ta se je pod njihovo težo podrla. Vsega skupaj je bilo v protestih poškodovanih 159 policistov, pridržali pa so 45 nasilnih protestnikov.

Nemška kanclerka je nasilne proteste označila za nesprejemljive. Mirne proteste razume, »nasilni protesti pa ogrožajo življenja in so zato nesprejemljivi«, je dejala.

Zaradi zaostrenih varnostnih razmer ob protestih proti vrhu G20 so morali organizatorji na drugo lokacijo prestavili tako imenovani damski program, v katerem sodelujejo partnerke in partnerji svetovnih voditeljev.

Program, ki ga je gostil soprog nemške kanclerke Joachim Sauer, bi se moral začeti v centru za preučevanje podnebnih spremembe, a so organizatorji v zadnjem trenutku spremenili njegovo lokacijo in ga prestavili v Hotel Kempinski. Prva dama ZDA Melania Trump je celo ostala ujeta v rezidenci, kjer prebiva v Hamburgu, saj je iz varnostnih razlogov ni mogla zapustiti.

Svet
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...