SLS: Vlada je dolžna zavarovati položaj slovenskih upnikov v primeru Agrokor

Slovenija | 19.07.2017, 15:39

Poročali smo, da ljubljansko okrožno sodišče insolvenčni postopek nad Agrokor priznalo kot glavni postopek. Vrstijo se ugibanja, kako bo to vplivalo na poslovanje in delo uprave Mercatorja. Med drugim so se odzvali v SLS, kjer so vlado opozorili, da je dolžna zavarovati in izboljšati položaj slovenskih upnikov v primeru prezadolženega hrvaškega koncerna.

Predsednik SLS Marko Zidanšek je za naš radio ocenil, da je sklep ljubljanskega okrožnega sodišča v zvezi z Agrokorjem izredno škodljiv za naše gospodarstvo in kmetijstvo. "Slovenski upniki Agrokorja bi se lahko konzorcijsko povezali in skozi določila zakona o izvršbi in zavarovanju sprejeli ukrepe za poplačilo obveznosti Agrokorja, tako da bi skozi združen izvršni postopek za svoje terjatve pridobili delnice Mercatorja, ki jih ima v Sloveniji v lasti Agrokor. Vsekakor bi bilo za slovensko živilsko industrijo dobro, da bi spet postala lastnik svoje živilske verige trgovin," je dodal Zidanšek.

Opozoril je, da je sta v našem nacionalnem interesu tako pospešitev postopka poplačila slovenskih upnikov kot tudi blokiranje Agrokorjevih sredstev na območju Slovenije do višine terjatev, ki jih ti izkazujejo do prezadolženega hrvaškega koncerna. "V nasprotnem primeru bo Slovenija solidarnostno pokrivala finančno luknjo Agrokorja. Neposredna solidarnost se bo izkazovala skozi programe poslovne sanacije, posredno pa skozi zlom katerega od upnikov, ki bo naknadno postal breme slovenskega proračuna."

Po Zidanškovih besedah dajejo v SLS velik pomen prenovi stečajne zakonodaje. "Žalostno je, da naša zakonodaja še vedno izhaja iz solidarnostne odgovornosti in naša sodišča še vedno uveljavljajo ta princip namesto individualne odgovornosti. Tako lahko podjetje ali posameznik, ki ni sposoben poravnavati svojih obveznosti, izčrpava povezana podjetja in dobavitelje, torej tiste, ki bi jih stečaj moral zaščititi." Zidanšek je še poudaril, da ne gre le za gospodarski, ampak tudi politični problem na najvišji ravni. Označil ga je za neizpeljan element slovenske tranzicije.

Slovenija, Politika