Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko
NLB (foto: Nika Gorenc)
NLB

Državni zbor odredil parlamentarno preiskavo iranskih poslov v NLB

Slovenija | 11.07.2017, 16:37

Poslanci so ustanovili novo parlamentarno preiskovalno komisijo, ki bo pod drobnogled vzela sume pranja denarja in financiranja terorizma z iranskimi posli v NLB v letih 2009 in 2010. Poleg politične odgovornosti naj bi pripravila tudi podlago za spremembo zakonodaje s področja preprečevanja pranja denarja. V opoziciji so v razpravi večinoma opozarjali, da odreditev že četrte preiskovalne komisije v tem sklicu državnega zbora ni dopustna.

Zahtevo za ustanovitev komisije je vložila skupina poslancev SMC, potem ko so v javnost prišle informacije, da naj bi iranski državljan v NLB odprl več kot 9 tisoč računov, na katere so v letih 2009 in 2010 prihajala nakazila iz iranske banke. Tako naj bi opral približno milijardo dolarjev. "Preiskava je v javnem interesu, saj se Slovenija kljub svoji majhnosti srečuje z organiziranim finančnim kriminalom, ki presega nacionalne meje," je menil Jani Möderndorfer iz največje koalicijske stranke. Prizadevanja za razjasnitev podrobnosti spornih poslov podpirajo tudi v DeSUS. Poslanka te stranke Marija Antonija Kovačič se je ob tem spraševala, kako nadzorni organi dogajanja niso preprečili. Ustanoviti nove preiskovalne komisije prav tako niso nasprotovali v SD.

Večji del opozicije pa je opozarjal, da to področje že preiskuje parlamentarna komisija, ki jo vodi poslanec SDS Anže Logar, istega predmeta pa ne moreta preiskovati dve delovni telesi državnega zbora. "Ustanovitev nove preiskovalke je na meji legalnega, zagotovo pa prek meje legitimnega. Na meji legalnega zato, ker podvaja nekaj, kar že poteka, in je popolnoma nepotrebna. Zanimivo, da je na to vedno do zdaj pravna služba državnega zbora zelo jasno opozorila, v tem primeru pa niti ne. Kar pa se tiče preko meje legitimnega, pa govorim to ravno zato, ker ta preiskava dejansko že poteka, je že obrodila sadove," je bil kritičen poslanec največje opozicijske stranke Branko Grims. Nepovezani poslanec Bojan Dobovšek je spomnil, da ima vlada na voljo cel kup orožij pri odkrivanju takšne kriminalitete, medtem ko so parlamentarne preiskovalne komisije običajno orožje opozicije. "Zelo nenavadno je, da se tega orožja posluži koalicija, predvsem ena stranka. To pomeni, da posredno priznava, da ustanove, ki jih ima v oblasti, ne delujejo." Dobovšek se je tudi zato vprašal, kakšen je resnični namen novoustanovljenega telesa državnega zbora. "Ali gre samo za propagando, kajti vemo, da je še manj kot eno leto do volitev? Ali se poskuša prikriti neka dejstva ali pa otežiti delo že obstoječih komisij?" Ključno vprašanje, na katerega bo morala odgovoriti nova preiskovalna komisija, je po besedah Jerneja Vrtovca iz NSi, ali je politika vedela za pranje denarja. Kot je dodal, mora vlada v vnovično delo na tem primeru vključiti organe pregona. Glede na to, da so poslanci SMC zbrali dovolj podpisov za ustanovitev preiskovalne komisije, v Levici niso želeli razpravljati o tem, zakaj je ne potrebujemo.

Slovenija, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...