Nadškof Cvikl na srečanju avstrijskih in slovenskih vernikov povabil k iskreni veri v Boga
Slovenija | 10.07.2017, 11:43
V podružni cerkvi sv. Pankracija na Radelci v župniji Remšnik je bilo včeraj romanje vernikov graške škofije in mariborske nadškofije. Slovesno somaševanje drugega obmejnega srečanja dveh sosednjih škofij in držav "na meji" je vodil mariborski nadškof Alojzij Cvikl, ob oltarju pa se mu je pridružil še vikar graške škofije za evangelizacijo in misijonske dejavnosti ter za Karitas in diakonijo msgr. Herman Glettler. Med sveto mašo so blagoslovili prenovljeni oltar.
Cerkev sv. Pankracija je bila po prvi svetovni vojni, ko so opravili razmejitev med Avstrijo in tedanjo Kraljevino SHS, razdeljena na pol. Prav po sredini oltarja in cerkve je šla mejna črta zato je imela cerkev kar dve zakristiji, slovensko in avstrijsko, danes na to spominjata zgolj zastavi, ki sta na levi in desni strani ter spominski mejni kamen pred cerkvijo.
Po blagoslovu oltarja in omar za mašne obleke v zakristiji je zbrane nagovoril msgr. Glettler, ki je dejal, da je meja lahko nekaj negativnega ali pozitivnega. V primeru tega srečanja meja predstavlja odprtost in domačnost. Spomnil je na migrante, ki so pred meseci prečkali mejo in dodal, da so migracije zelo pomembna zgodba. "Na tem mestu se lahko naučimo, kako lahko ljudje živijo skupaj, kako so vedno bili med seboj povezani," je spomnil Glettler in še dejal, da gre v tem primeru za pot srečanja in pot skupnosti. Mariborski nadškof Cvikl je v pridigi posebej podčrtal pomen združevanja in povezovanja ter bil kritičen do vse večjega porabništva. "Šele, ko človek s svojim življenjem za katerega misli, da mu prinaša srečo doživi kot utrujenost, kot breme. Takrat, če je človek v sebi iskren in pošten, lahko v veri v Boga, v odgovoru na njegovo ljubezen najde moč za življenje. Najde novo upanje, najde nov življenjski zagon. Danes smo blagoslovili obnovljeni oltar. Na njem se nam pri vsaki sveti maši Kristus daje kot evharistični kruh, zato da bi bil moč na poti našega življenja, da bi bil naš sopotnik, da bi bil tisti, ki nam v preizkušnjah in težavah dajte moč, ki jo človek potrebuje."