Karitas: Trgovina z ljudmi kuga modernega sveta
Slovenija | 31.07.2017, 14:50
V Karitas Evropa in Slovenski Karitas ob svetovnem dnevu boja proti trgovini z ljudmi, ki ga zaznamujemo 30. julija, poudarjajo, da si stara celina ne more več zatiskati oči pred to kugo modernega sveta. Kot opozarjajo, še posebej grozi tistim, ki bežijo pred vojnami, saj je zanje misel na vrnitev v domovino bolj grozljiva od zasužnjenosti. Pri izkoreninjenju te krute kriminalne dejavnosti so po njihovem ključne varne in zakonite poti v Evropo.
V Evropi so že pred časom pozornost širše javnosti vzbudila izginotja mladoletnih migrantov brez spremstva staršev ali zakonitih skrbnikov kmalu po tem, ko so bili nameščeni v sprejemne centre. V Karitas Evropa in Slovenski Karitas ocenjujejo, da gre za vrh ledene gore. Kot so zapisali, postane vsakdan posameznikov in družin, ki so prisiljeni migrirati, nestabilen, saj z odhodom v neznano izgubijo temeljne in varne socialne mreže domačega okolja. Kot so dodali, so še posebej ranljivi otroci, ki migrirajo sami, saj prav ti mnogokrat postanejo žrtve trgovcev z ljudmi. Velikokrat jim uspejo pomagati različne organizacije, tudi iz mreže Karitas, a težava je, ker postajajo dejavnosti kriminalnih združb trgovcev z ljudmi povsod po Evropi vse bolj fleksibilne in učinkovite ter se prilagajajo aktualnim razmeram.
Zato bi potrebovali več ustreznih pravnih sredstev na nacionalni in lokalni ravni, k čemur je že večkrat pozval papež Frančišek, nazadnje prav na sam svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi. "Vse želim spodbuditi k prizadevanjem, da bi ustrezno odpravili to nesmiselno obliko modernega suženjstva," so bile njegove besede pri opoldanskem nagovoru zadnje julijske nedelje.
V Karitas Evropa so prepričani, da je za preprečitev nepotrebnega trpljenja ljudi, ki med bežanjem iz domovine na staro celino v obupu tvegajo svoja življenja, treba zagotoviti varen in zakonit vstop. Pri tem je ključno ohranjati njihovo dostojanstvo, k čemur želi pri svojem delu stremeti Slovenska Karitas. Kot navaja, je pri nas trgovina z ljudmi še vedno najbolj prepoznavna na področju spolnega izkoriščanja, a je v porastu tudi izkoriščanje delavcev, prisilno beračenje tujcev in prisilno delo, kar je treba zaznavati in odpravljati. "Vsak otrok ali odrasla oseba, ki je ujeta v tej obliki sodobnega suženjstva in obdana s strahovi, zlorabami in grožnjami, je ena žrtev preveč," še piše v sporočilu za javnost.