Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Charlie (foto: Splet)
Charlie

Zgodba malega Charlieja poleg sočutja sprožila vrsto vprašanj

Svet | 28.07.2017, 19:45

Starši 11-mesečnega Charlieja Garda so danes sporočili, da je dotrpel. "Najin prekrasen deček je odšel, resnično sva ponosna nate Charlie," je danes prek tiskovne predstavnice sporočila dečkova mati Connie Yates.

Deček Charlie Gard, ki je imel redko genetsko bolezen, se je dotaknil mnogih src. Ne le v Veliki Britaniji, kjer se je rodil, tudi drugod po svetu so spremljali boj njegovih staršev, ki so mu želeli zagotoviti ustrezno zdravljenje.

Številni družino podpirajo v molitvi. Zgodba je sprožila številna vprašanja, eno najpomembnejših se nanaša na etiko sodišča pri odločanju o tem, ali imajo starši pravico svojemu otroku priskrbeti zdravljenje, za katerega menijo, da bi mu lahko koristilo.V bolnišnici v Londonu so že pred meseci Charliejevo stanje opredelili kot neozdravljivo, zato so nameravali odklopiti naprave, ki ga ohranjajo pri življenju. Zdravniki ideje o poskusni terapiji v ZDA niso podprli, zahtevo staršev, ki so za premestitev svojega sinka čez veliko lužo zbrali tudi skoraj poldrugi milijon evrov, so nato zavrnili še sodniki na Otoku in tudi Evropsko sodišče za človekove pravice.

Ustanovitelj Inštituta za človekovo dostojanstvo v Rimu Benjamin Harnwell je za katoliško agencijo CNA ocenil, da so s tem prestopili mejo. Po njegovem ni primerno, da se bolnišnica in sodišče postavita v vlogo zagovornika bolnika, še posebej, ko gre za mladoletnika in so vpleteni tudi njegovi starši. Pojasnil je, da Cerkev ne uči, da je treba človeka ohranjati pri življenju za vsako ceno, a dodal, da v tej zgodbi ne gre za vprašanje pustiti oditi bližnjega, ampak za moralno odgovornost staršev, ki želijo sami izbrati, kdaj bodo sprejeli to odločitev. Kot je poudaril Harnwell, Cerkev uči, da je prednostna naloga medicine zdraviti, ko to ni več mogoče, pa mora blažiti trpljenje. Opozoril je tudi, da bo treba odpreti razpravo na politični ravni, povezano z javnim oz. socialnim in zasebnim zdravstvenim zavarovanjem.

Oglasil se je tudi direktor mednarodne katoliške organizacije za zaščito življenja in družine, prav tako iz Rima, Francesco Giordano. Menil je, da se je v zgodbi malega Charlieja in njegovih staršev država postavila nad pravice posameznika in družinske skupnosti, kar je zaskrbljujoče. Pozval je še k molitvi zanje v tej preizkušnji.

Svet
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...