Charlie
Zgodba malega Charlieja poleg sočutja sprožila vrsto vprašanj
Svet | 28.07.2017, 19:45
Starši 11-mesečnega Charlieja Garda so danes sporočili, da je dotrpel. "Najin prekrasen deček je odšel, resnično sva ponosna nate Charlie," je danes prek tiskovne predstavnice sporočila dečkova mati Connie Yates.
Deček Charlie Gard, ki je imel redko genetsko bolezen, se je dotaknil mnogih src. Ne le v Veliki Britaniji, kjer se je rodil, tudi drugod po svetu so spremljali boj njegovih staršev, ki so mu želeli zagotoviti ustrezno zdravljenje.
Številni družino podpirajo v molitvi. Zgodba je sprožila številna vprašanja, eno najpomembnejših se nanaša na etiko sodišča pri odločanju o tem, ali imajo starši pravico svojemu otroku priskrbeti zdravljenje, za katerega menijo, da bi mu lahko koristilo.V bolnišnici v Londonu so že pred meseci Charliejevo stanje opredelili kot neozdravljivo, zato so nameravali odklopiti naprave, ki ga ohranjajo pri življenju. Zdravniki ideje o poskusni terapiji v ZDA niso podprli, zahtevo staršev, ki so za premestitev svojega sinka čez veliko lužo zbrali tudi skoraj poldrugi milijon evrov, so nato zavrnili še sodniki na Otoku in tudi Evropsko sodišče za človekove pravice.
Ustanovitelj Inštituta za človekovo dostojanstvo v Rimu Benjamin Harnwell je za katoliško agencijo CNA ocenil, da so s tem prestopili mejo. Po njegovem ni primerno, da se bolnišnica in sodišče postavita v vlogo zagovornika bolnika, še posebej, ko gre za mladoletnika in so vpleteni tudi njegovi starši. Pojasnil je, da Cerkev ne uči, da je treba človeka ohranjati pri življenju za vsako ceno, a dodal, da v tej zgodbi ne gre za vprašanje pustiti oditi bližnjega, ampak za moralno odgovornost staršev, ki želijo sami izbrati, kdaj bodo sprejeli to odločitev. Kot je poudaril Harnwell, Cerkev uči, da je prednostna naloga medicine zdraviti, ko to ni več mogoče, pa mora blažiti trpljenje. Opozoril je tudi, da bo treba odpreti razpravo na politični ravni, povezano z javnim oz. socialnim in zasebnim zdravstvenim zavarovanjem.
Oglasil se je tudi direktor mednarodne katoliške organizacije za zaščito življenja in družine, prav tako iz Rima, Francesco Giordano. Menil je, da se je v zgodbi malega Charlieja in njegovih staršev država postavila nad pravice posameznika in družinske skupnosti, kar je zaskrbljujoče. Pozval je še k molitvi zanje v tej preizkušnji.