Radio Ognjišče
Odzivi na odločitev arbitražnega sodišča iz Hrvaške in Evrope
| 30.06.2017, 13:50 Andrej Šinko
Na razsodbo arbitražnega sodišča o meji med državama pa so se odzvali tudi na Hrvaškem. Tamkajšnji politični vrh je takoj po razsodbi še enkrat ponovil, da je ne priznava in je ne namerava udejanjiti. Kritični pa so bili tudi v opoziciji. Evropska komisija bo odločitev arbitražnega sodišča obravnavala 4. julija, ko bo se bo na razsodbo tudi konkretneje odzvala.
Za hrvaško včeraj ni bil tako običajen dan, kot je napovedal politični vrh, saj je odločitev arbitražnega sodišča požela veliko zanimanja tudi v hrvaških medijih in med državljani. Zato se je hrvaški premier Andrej Plenkovič odzval takoj po razglasitvi razsodbe. »Prvo in osrednje sporočilo hrvaške vlade je, da današnja odločitev arbitražnega sodišča o meji s Slovenijo na nikakršen način ne zavezuje Hrvaške niti se Hrvaška nima za zavezano, da bi uveljavila njeno vsebino.«
Ob tem je ponovil, da so hrvaški poslanci 29. julija 2015 sprejeli odločitev o izstopu iz sporazuma zaradi dogodka na slovenski strani, ko sta se zaradi nedovoljene komunikacije umaknila takratna slovenska agentka in slovenski član arbitražnega sodišča. S tem so se strinjali tudi predstavniki opozicijskih strank na hrvaškem, tisti politiki, ki so komentirali razsodbo pa so večinsko menili, da je Slovenija dobila preveč.
Sodišče v Haagu pa tudi številni analitiki so sicer poudarjali, da je sodba zavezujoča za obe državi, saj so za omenjene dogodke predvideni postopki, ki so bili ustrezno izpeljani.
Nemško veleposlaništvo v Zagrebu pa je že pred včerajšnjo razglasitvijo razsodbe pozvalo Hrvaško, naj spoštuje in uveljavi odločitev arbitražnega sodišča.
Evropska komisija je zaenkrat zadržana
Evropska komisija bo odločitev arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško podrobno preučila in prvič obravnavala 4. julija na kolegiju. Predsednik komisije Jean-Claude Juncker želel zavzeti stališča, saj želi prej prebrati sodbo. Po neuradnih informacijah naj bi komisija na kolegiju preučila tudi možnosti, kaj sploh lahko stori, razen tega, da sodbo vzame na znanje. Juncker je sicer pred razsodbo dejal, da lahko komisija obe strani zgolj pozove k razumu in dialogu.
Odziv ZDA diplomatski
Odzvale so se tudi ZDA, ki so izrazile pričakovanje, da vladi držav sami rešita spor. »Razsodbo bomo še preučili, je pa naše stališče jasno že od leta 2015, da se ZDA v sporu o meji ne postavljajo na nobeno stran. Verjamemo, da Slovenija in Hrvaška kot članici zveze Nato in EU zmoreta in bi morali najti način, da rešita to vprašanje in mi ju bomo vsekakor spodbujali v tej smeri,« je poudaril ameriški veleposlanik v Sloveniji Brent R Hartley.
Odzvala pa se je tudi Avstrija. Njeni predstavniki so sporočili, da naj Slovenija in Hrvaška arbitražno odločitev vidita kot odločilni korak v smeri dokončne razrešitve medsebojnih sporov. Prav tako so poudarili, da so arbitražo vedno smatrali kot primerno rešitev.