Nuncij v Damasku: Rešitev za Sirijo možna le ob dialogu Saudove Arabije in Irana
Svet | 30.06.2017, 10:11 Petra Stopar
Kardinal Zenari, apostolski nuncij v Damasku, je prepričan, da se v konflikt v Siriji vpleta preveč tujih sil in da je mirna rešitev možna le, če se začneta pogovarjati najmočnejši tekmici v regiji – Saudova Arabija in Iran.
»Čeprav se na prvi pogled zdi, da je vojna v Siriji zgolj državljanska, je stvar veliko bolj zapletena,« v pogovoru za Vatican Insider ugotavlja kardinal v Damasku, ki je apostolski nuncij že od svojega 18. leta, v Siriji pa je na tej funkciji osem let. V pogovoru je najprej opozoril, da se v tej državi dogaja največja humanitarna katastrofa po drugi svetovni vojni, saj ne le, da ljudem primanjkuje hrane, uničena je tudi vsa potrebna infrastruktura za oskrbo in nego prizadetih.
Nuncij Mario Zenari je prepričan, da je jedro problema v Siriji »močan spor, ki je vzniknil med državami v regiji«. »Drugi dejavniki in težave so se pokazali kasneje. A če bi lahko za skupno pogajalsko mizo privedli dve državi v regiji, ki med seboj zagreto tekmujeta, še posebej v zadnjih mesecih in letih, bi bila večina težav v Iraku, Siriji in Jemnu odpravljena.« Na vprašanje novinarja Francesca Pelose, ali ima tu v mislih Saudovo Arabijo in Iran, je kardinal prikimal.
O vlogi skrajne Islamske države na območju je dejal, da ta ni bistvo konflikta, ampak je ločena zadeva, o kateri se vsi na svetu strinjajo, da se je treba proti njej boriti. »Je res velika težava,« a kardinal verjame, da bo »slej ko prej rešena«.
Na vprašanje, ali bi konflikt v Siriji označil za političnega, mednarodnega ali verskega, je odgovoril, da gre za »mednarodni oboroženi konflikt, saj so vanj posegle nekatere tuje sile«. Povzel je besede znanca, ki je, preden je zapustil Damask, nunciju dejal, da je v Siriji prisotnih šest ali sedem zastav, pod vsako pa je oborožena vojska. Posledica vojne je množično izseljevanje. V zvezi s tem je Zenari dejal, da so v državi ostali samo še otroci in starejši, mladina in inženirji pa so odšli.
Organizacija za prepoved kemičnega orožja je medtem potrdila, da je bil v aprilskem napadu v sirskem mestu Kan Šejkun kot kemično orožje uporabljen živčni plin sarin. Ta napade živčni sistem in otežuje dihanje, saj paralizira mišice okoli pljuč. Tako je v Siriji 4. aprila umrlo najmanj 87 ljudi, med njimi tudi otroci. ZDA, Francija in Velika Britanija so za ta napad obtožile sirskega predsednika Bašarja al Asada, ki pa krivdo zavrača. Tudi sicer ni jasnih dokazov o tem, katera stran je dejansko kriva za zločin. Več odgovorov naj bi dala neodvisna preiskava, ki še poteka.
Vir: Vatican Insider - La Stampa