Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Papež med genovsko mladino (foto: Radio Vatikan)
Papež med genovsko mladino

Papež: Adolescenca ni bolezen, ampak normalni sestavni del razvoja otrok

Svet | 20.06.2017, 10:12 Marjana Debevec

Papež Frančišek je sinoči odprl pastoralni simpozij rimske škofije, ki se tokrat posveča spremljanju staršev pri vzgoji najstnikov. Starše je povabil, naj bodo svojim odraščajočim otrokom blizu in spomnil, da je to sicer težko obdobje, ni pa bolezen.

Kljub stresnemu življenju velikega mesta kot je Rim, ko starši nimajo nikoli časa in dovolj denarja, vzgoje otrok ne bi smeli jemati na lahko, je zatrdil Frančišek.

Takšen način življenja vodi tudi v nevarnost izgube vezi med ljudmi, med družinami in tako pozabljamo, da pripadamo drug drugemu. Izkoreninjena družina je družina brez zgodovine, brez korenin, je zatrdil.

Kar se tiče vzgoje otrok pa je papež spomnil, da starši pogosto od svojih otrok zahtevajo pretirano izobrazbo na področjih, ki se njim zdijo pomembna. Ne dajo pa enakega poudarka poznavanju njihove dežele in njihovih korenin. Zato jih je povabil, naj ne izključujejo starih staršev.

Po papeževih besedah je adolescenca dragoceno obdobje v življenju. Priznal je, da gre po eni strani za zahtevno obdobje, saj je to čas sprememb in nestalnosti, kar predstavlja velika tveganja. Predvsem pa je to čas rasti zanje in za vso družino, je prepričan sveti oče. »Adolescenca ni patologija, ni bolezen in ne moremo je obravnavati, kot takšno.«

Skrbi me sodobna težnja, da bi vse rešili z nekim zdravljenjem, ali pa nadzorom, češ da je treba čas kar najbolje izkoristiti. In tako se zgodi, da imajo odraščajoči otroci še bolj natrpan urnik kot nek visok direktor.

Odraščanje po papeževih besedah tudi ni patologija, proti kateri se moramo boriti, ampak je sestavni del normalnega razvoja naših otrok. Ti si želijo biti v ospredju, iščejo vznemirjenja, ki jim dajo čutiti, da so živi. »Dajmo jim torej to! Spodbujajmo vse tisto, kar jim bo pomagalo preobraziti njihove sanje v načrte. Predlagajmo jih velike izzive in jim jih pomagajmo uresničiti«, je zbrane povabil sveti oče.

Zato naj naj bi otrokom omogočili okolje, v katerem ne bo prostora za družbene razdeljenosti. Naučili naj bi jih delovati v dobro človeka in družbe. To jim bo namreč pomagalo, da se bodo čutili dejavni nosilci pri gradnji družbe.

Ob sklepu pa je papež opozoril še na dve nevarnosti, ki jih ponuja sodobna družba in sicer težnja po večni mladosti, ki govori, da je staranje nekaj slabega in da življenje samo na sebi nima smisla, in pa potrošništvo.

Povejmo še to, da bodo pomožni škofje sklepe delavnic o vzgoji najstnikov, ki jih je pripravila rimska škofija, predstavili 18. septembra v lateranski baziliki, papežev vikar za rimsko škofijo nadškof Angelo De Donatis pa bo takrat podal pastoralne smernice za novo leto.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...