Jure SešekJure Sešek
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup
Mikrofon (foto: ARO)
Mikrofon

V ospredju Pogovora o mednarodne politične teme

| 14.06.2017, 18:20 Andrej Šinko

V oddaji Pogovor o smo tokrat govorili o dogajanju na mednarodnem političnem parketu - med drugim o izidu volitev v Veliki Britaniji in njihovem vplivu na pogajanja o brexitu, volitvah v Franciji, preiskavah ZDA o ruskem vpletanju v ameriške volitve, osamitvi Katarja, terorizmu in novih pobudah za ustanovitev kurdske države. Omenjene tematike sta komentirala sodelavec Inštituta za politični menedžment dr. Alem Maksuti ter poznavalec razmer na Bližnjem vzhodu in islama s Fakultete za menedžment Univerze na Primorskem docent dr. Primož Šterbenc.

Britanska premierka Theresa May bo poskušala zavladati ob podpori svojih konservativcev in severnoirskih unionistov. Sodelavec Inštituta za politični menedžment dr. Alem Maksuti meni, da so predčasne volitve v Veliki Britaniji zelo verjetne, vprašanje pa je, kdaj bo do njih prišlo. »V osnovi ta koalicija odpira številna vprašanja,« pravi Maksuti, ki pojasnjuje, da so se Irci glede brexita opredelili drugače, unionisti pa s podporo Mayevi in njeni vladi obračajo hrbet delu volivcev, ki so jih podprli.

V zvezi s pogajanji je Maksuti dejal, da iz držav Evropske unije prihajajo ponudbe, da bi v Veliki Britaniji še enkrat premislili o izhodu. Ob tem pa dodal, da so Britanci glasovali na referendumu in parlamentarnih volitvah, ta volja ljudstva pa bo morala biti spoštovana. »Menim, da bodo ti procesi potekali skladno z interesi politične in finančne elite. V tem kontekstu bo ta ločitev nekaj neminljivega, nekaj, kar se mora zgoditi. Vprašanje pa je, v kakšnih gabaritih, predvsem časovnih, se bo to dogajalo.«

Parlamentarne volitve v Franciji

V povezavi s parlamentarnimi volitvami v Franciji je Maksuti dejal, da je gibanje Emmanuela Macrona Naprej republika doživelo izreden uspeh, saj kot kažejo projekcije bo v 577 članskem parlamentu zasedlo čez 400 sedežev. Maksuti pravi, da ni jasno, kakšna bo Macronova vladavina in kaj lahko od nje pričakujemo. Ob tem dodaja, da če se bo lotil napovedanih reform, lahko pričakuje upiranje vseh družbenih struktur, kar pa pomeni, da bo podpora njegovemu gibanju in vladi padla.

Maksuti pravi, da je dolgoročna usoda gibanja Naprej republika neznana, a pojasnjuje, da je veliko lažje zmagati volitve, kot pa ohraniti podporo med vladanjem. Zato meni, da za obstoj Macronove stranke na političnem parketu ni pomembno, kaj bo izpeljala, ampak kako bo »uprizorila« svojo uspešnost.

Na Bližnjem vzhodu odmeva osamitev Katarja

V preteklih dneh je Saudova Arabija ob podpori nekaterih Zalivskih držav diplomatsko osamila Katar. Politični analitik dr. Primož Šterbenc pojasnjuje, da gre za spor med ozemeljsko in prebivalstveno kvantitativno močnejšo Saudovo Arabijo z zavezniki in Katarjem, ki pa je finančno zelo močan. Slednje pa mu omogoča, da v času krize uvozi dovolj hrane in drugih izdelkov. Šterbenc pojasnjuje, da se Katar srednjeročno kljub temu ne bo mogel zoperstaviti toliko močnejšemu bloku s Saudovo Arabijo na čelu.

Po njegovih besedah oblasti v Rijadu moti predvsem to, da je Katar, ki je ozemeljsko in populacijsko veliko manjši, tako zelo ambiciozen v zunanji politiki. Prav tako naj bi se Saudova Arabija bala vpliva in širjenja idej Muslimanske bratovščine. Šterbenc pojasnjuje tudi, da je Katar v preteklosti podpiral skrajne skupine, kar pa naj bi se v zadnjem obdobju spremenilo. V zvezi s tem po njegovih besedah ni nedolžna niti Saudova Arabija.

Šterbenc poudarja, da so združene sile sicer zelo uspešne v boju proti skrajnim skupinam, posebej Islamski državi, ki bi dokaj hitro lahko ostala brez zadnjih ozemelj. Ob tem dodaja, da jo bo zelo težko dokončno poraziti, hkrati pa opozarja na nevarnost, da se lahko oblikuje še radikalnejša skupina, ki bo delovala še bolj smrtonosno.

V zvezi z referendumom iraških Kurdov o samostojni državi Šterbenc pojasnjuje, da ima omejena skupnost v Iraku že zdaj veliko stopnjo avtonomije. Sicer pa meni, da so vse močnejše težnje Kurdov po svoji državi v Iraku, Siriji, Iranu in Turčiji zelo nevarne, saj lahko povzročijo dodatno nestabilnost v regiji.

Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: v vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...