Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc

Svetovalnica: Bolje poznejši pridelek, kot da ga ni

Hrana in okolje | 24.05.2017, 10:17 Rok Mihevc

Delo na vrtovih je v polnem teku, vreme zaenkrat skrbi, da zalivanje ni potrebno, ob velikem veselju in navdušenju pa se pojavljajo tudi že prve zadrege. Nekaj smo jih poskušali rešiti v tokratni Svetovalnici, naša gosta sta bila Primož Brezovec in Davor Špehar, ki sicer skrbita za spletišče Zeleni svet.

Imeli smo suh marec in takrat težave s sušo, april je bil hladen, vrt se ni razvijal. »Vsi, ki so takrat hiteli s sajenjem plodovk, imajo danes določene težave.« V maju pa vse lepo raste, vrt se lepo razvija, posajeno je praktično vse. Pozeba na zelenjavnem vrtu ni naredila škode, česen in čebula se normalno razvijajo, težava je edino čebulna muha.

Koraki po pozebi na sadnem drevju

Pozeba pa je prizadela sadno drevje. »Posebej južno sadje – marelico, breskev, kaki, kivi – je popolnoma pozeblo, na določenih območjih jablane in češnje. Tudi če smo zaščitili s koprenasto zaščito in dodali aminokisline, ni šlo brez poškodb.« Kaj storiti zdaj? Drevje je potrebno na novo vzgojiti. »Usmerjamo poganjke v vodoravni položaj in porežemo nazaj. Pomaga tudi dodatek alg listom.« Če se odločimo za novo saditev drevja, pa je najoptimalnejši čas jesen, pravi Brezovec. »Edino južno sadje sadimo spomladi, da se rastlina aklimatizira do naslednje zime.«

Saditev plodovk

Plodovke so toploljubne rastline in to velja upoštevati pri časovni saditvi. Špehar se drži nasveta, ki ga je z leti sam osvojil. »Plodovke sadim, ko so nočne temperature nad 10 stopinj Celzija. To pa v Sloveniji ni pred sredino maja.« Hkrati še opozarja, da če plodovke lansko leto niso izučile vrtičkarjev, so jih gotovo letos. »Ne moremo hiteti, tudi če nam trgovci že aprila ponujajo sadike. Ohladi se tudi rastlinjak.«

Tudi sadike morajo biti kvalitetne in ko jih izbiramo, ne smemo gledati z velikimi očmi. »Sadika ne sme biti previsoka in ne sme imeti prvih nastavkov cvetov.« Pomembne so tudi korenine, kjer je koreninski sistem večji, ima rastlina boljše pogoje za rast. »Seveda to pomeni dražje sadike, a se nam obrestuje, ker se hitreje obrastejo in dajejo boljši pridelek.«

V nadaljevanju oddaje sta gosta odgovorila še na vprašanja poslušalk: ali lahko odrežemo poganjke pri kiviju (15.30), kaj storiti, da plodovi na figi ne odpadejo (17.45), kdaj in kako posadimo šparglje (21.50) ter zakaj izginja solata (24.50).

Hrana in okolje, Svetovalnica
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...