Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Svetovalnica: Poročni organizator – da ali ne?

Svetovalnica | 05.05.2017, 11:57 Rok Mihevc

Smo v mesecu maju, ki je poln porok. Poroka ni samo za dogodek, ampak je predvsem dan, ko naj bi mladoporočenca žarela od sreče. A je treba priznati, da je dandanes organizacija poroke velik zalogaj in zaradi nepredvidenih zapletov, lahko glavna akterja izgubljata živce. V izogib temu se pojavlja vse več organizatorjev porok, med njimi je tudi Urška Slapar, ki smo jo povabili v današnjo Svetovalnico.

Vse se začne pri določitvi datuma in koga imeti ob sebi na ta pomemben dan. »Eni pravijo čim več, drugi čim manj, pa tudi starši včasih pristavijo svoj »piskrček«. A pomembno je, da mladoporočenca določita, koga želita imeti na poroki.« Ponavadi so to najbližji prijatelji in sorodniki, pa tudi sodelavci. »Če pa tudi starši želijo povabiti koga, se je potrebno pogovoriti, saj lahko kdaj naredimo kakšno zdraho, kar pa seveda pred poroko ni nič prijetno.«

Trendi poroke so se v zadnjem času veliko spremenili. Tradicije zamirajo predvsem v mestih, na vaseh pa niti ne. »Pari se vse bolj odločajo za poroke v naravi, ni več klasičnih, zaprtih prostorov. In organizatorji porok smo veseli, da gremo s časom naprej.« Organizatorjev v slovenskem prostoru ni veliko, tisti, ki pa so, pa imajo polno dela vso sezono. »So termini, ki so bolj zasedeni, a več kot eno poroko na soboto žal ne moremo narediti.«

Poskrbijo skoraj za vse, organizirajo celotno dogajanje poroke od začetka do konca, najdejo prostor, kje bo lokacija, navodila za civilni in cerkveni obred, poskrbijo za protokol, jedilnik, obleko, cvetja, vabila, zahvale... »Skratka, poroko naredimo lepo in poskrbimo, da poročni dan za mladoporočenca poteka brezskrbno. A zato je potrebno upoštevati nujne želje, za kar pa se pogovorimo takoj na začetku.« Organizatorji poskrbijo tudi za plan b, torej dogajanje v primeru slabega vremena.

© Rok Mihevc

Poroka je ponavadi kar »drag špas« in tudi to je eden izmed razlogov, zakaj se pari ne odločijo za njo. Urška Slapar pa pravi, da se z malo drugačnim razmišljanjem lahko pride ceneje skozi, le kakšno drugačno idejo je potrebno poiskati. »Ceno poroke pogojuje predvsem število svatov, zato se veliko parov zadnje čase odloča tudi za piknik variante. Seveda pa je tudi odvisno, kakšno kvaliteto želi par. Za višjo kvaliteto se plača več, a organizatorji imamo določene ponudnike, s katerimi sodelujemo in so zanesljivi, ponavadi ponudijo tudi kakšne ugodnosti. Moramo pa seveda pri vsakem ponudniku povprašati, kaj se za ponujeno ceno dobi.«

Različni so tudi običaji na poroki. Pari, ki prihajajo s podeželja, se ponavadi dobijo pri nevesti, kjer poteka šranga in vsi ostali običaji, ki spadajo zraven. »Ko pa gremo bolj v mesta, se ta stvar izgublja in svatje se dobijo kar na lokaciji poroke. Ponavadi je potem vse skupaj na enem mestu in se vse odvija tam.« Kar se tiče samega časovnega poteka, Slaparjeva svetuje krajše dogajanje. »Ljudje na poroki stojijo po 12 ur na nogah, začne se utrujenost, pade adrenalin. Če poroko raztegnemo čez cel dan in noč, ni prijetno ne za svate, ne za mladoporočenca. Priporočam naj bo vse skupaj čim bolj strnjeno, tako časovno kot lokacijsko.«

© Rok Mihevc

Svetovalnica
Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...