Bruselj v senci brexita predlagal »zadnji normalen« letni proračun EU
Svet | 30.05.2017, 15:11 Andrej Šinko
Evropska komisija je predstavila predlog proračuna Evropske unije za leto 2018, ki predvideva 161 milijard evrov obveznosti in 145 milijard evrov plačil ter je osredotočen na delovna mesta, naložbe, migracije in varnost. Obveznosti se nanašajo na znesek financiranja, za katerega se lahko sklenejo pogodbe v danem letu, plačila pa na dejansko izplačani denar.
Predlagani znesek za plačila za 2018 je 8,1 odstotka višji od letošnjega, za obveznosti pa za 1,4 odstotka višji od letošnjega. To je »zadnji normalen proračun«, je poudaril evropski komisar za proračun Günther Oettinger. V proračunu za leto 2019 bo namreč že treba upoštevati finančne posledice izstopa Velike Britanije iz unije.
Brexit sicer že zdaj vpliva na evropski proračun. Britanci namreč ovirajo dogovor o vmesnem pregledu izvajanja večletnega proračuna, s katerim želi unija povečati prožnost financiranja in ki je pomemben tudi za izvajanje proračuna za prihodnje leto.
Komisar pričakuje, da bo dogovor o vmesnem pregledu mogoče doseči po britanskih volitvah, ki bodo 8. junija. Namen je, da je predlog proračuna za prihodnje leto sprejet skupaj z dogovorom o vmesnem pregledu.
Predlog proračuna za prihodnje leto sicer temelji na predpostavki, da bo dogovor o vmesnem pregledu dosežen. Če ne bo, bodo ogroženi nekateri dodatno predvideni izdatki, na primer 700 milijonov evrov za pobudo za zaposlovanje mladih v letih od 2018 do 2020. Dodatna sredstva za zagotavljanje varnosti in soočanje z migracijami pa bi komisija brez dogovora o vmesnem pregledu verjetno morala pokriti s sredstvi, predvidenimi za kmetijstvo, opozarjajo v Bruslju.
Za katera področja je predvidenih največ sredstev?
S predlogom proračuna za prihodnje leto želi sicer komisija zagotoviti pravo ravnovesje med tradicionalno nalogo spodbujanja rasti, naložb, zaposlovanja, kmetijske politike in raziskav ter novimi izzivi, kot sta varnost zunanje meje in obrambna politika.
Predlog proračuna Evropske unije sicer predvideva skoraj 55,4 milijarde evrov za strukturne in investicijske sklade za regije in države članice ter skoraj 59,6 milijarde evrov za kmete in razvoj podeželja.
Črpanje sredstev iz strukturnih in investicijskih skladov naj bi šele v prihodnjem letu doseglo pravi tempo, kar pojasnjuje 8,1-odstotno povišanje v primerjavi z letošnjimi plačili.
Komisija predlaga tudi dodatni dve milijardi evrov za evropski sklad za strateške naložbe, za program Erasmus+ pa je predvidenih 2,3 milijarde evrov, kar je 9,5 odstotka več kot v proračunu za leto 2017. Za pobudo za zaposlovanje mladih, za katero je v letih od 2017 do 2020 predvidenih dodatnih 1,2 milijarde evrov, je v proračunu za leto 2018 predvidenih 233 milijonov evrov, 500 milijonov evrov pa v spremembi proračuna za 2017, ki ga komisija prav tako predlaga danes.
Mladi bodo dobili priložnosti tudi v evropski solidarnostni enoti, za katero komisija predlaga 342 milijonov evrov v obdobju od 2018 do 2020, od tega 89 milijonov evrov za leto 2018.
Za varnost in migracije več sredstev
Za soočanje z migracijami in za zagotavljanje varnosti je predvidenih 4,1 milijarde evrov, s čimer bi se skupno financiranje Evropske unije za ti področji v obdobju od 2015 do 2018 povečalo na rekordnih 22 milijard evrov. Na voljo bodo tudi dodatna sredstva za odpravljanje temeljnih vzrokov migracij zunaj Evrope.
Na področju varnosti bo financiranje povezave osredotočeno na preventivne ukrepe v boju proti kriminalu, krepitev varnosti na zunanjih mejah unije ter boj proti terorizmu in kibernetski grožnji. Približno 90 milijonov evrov je predvidenih za skupne raziskave na področju obrambe.